Zimná dovolenka: Lyže do auta nepatria

Voľne položené lyže, ktoré zasahujú z batožinového priestoru až kamsi do stredu kabíny sú bežným javom v nejednom aute smerujúcom na svah. Takýto spôsob prepravy však predstavuje pomerne veľké bezpečnostné riziko. Nemusí prísť ani k nehode, stačí prudšie zabrzdiť a lyže sa menia na neriadenú strelu s potenciálom napáchať veľké škody. Podľa prieskumu značky Hyundai však takéto riziko stále podstupuje mnoho Slovákov.

Na druhej strane je však čoraz väčší záujem o strešné nosiče či boxy, v ktorých je preprava lyží ideálne vyriešená. Najmä pri boxe však platí, že hmotnosť v ňom musí byť dobre rozložená, aby sa v prípade krízovej situácie neuvoľnil zo strechy a nespôsobil veľké škody či zranenia. Pri jazde s nákladom na streche myslite na zmenu ťažiska auta, čo ovplyvní zatáčanie i brzdenie, a dodržiavajte stanovené rýchlostné limity.

V niektorých krajinách, napríklad aj v susednom Rakúsku – veľmi populárnej lyžiarskej destinácii, je preprava lyží v aute dokonca trestaná pokutou. Ak vyrážate na lyžovačku len príležitostne, môžete si nosič či box aj požičať.

A čo ešte?

Častým problémom na ceste za snehom a lanovkami sú snehové reťaze. Na niektorých cestách sú povinné a rakúski policajti vás bez nich bez milosti odstavia na krajnici. Vodiči, ktorí jazdia do hôr len príležitostne, sa však pri ich nasadzovaní dokážu poriadne potrápiť. Preto odporúčam suchý tréning a hodiť do auta starší kabát, aby ste si pri ich nasadzovaní mali čo zašpiniť.

Pred cestou si preverte stav stieračov, ostrekovačov i svetiel. Nezabudnite zobrať do rezervy bandasku kvapaliny do ostrekovačov aspoň do -30° C. Pri naftových motoroch odporúčam tiež doplniť AdBlue, kdesi v horách sa aj liter môže zháňať poriadne ťažko. Štandardom zimnej výbavy by mala byť metlička, škrabka alebo odmrazovací sprej na okná a lano.


GALÉRIA - 15 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ