Zabudnuté porno: BMW Nazca C2

BMW postavilo úspešný superšport s motorom v strede len dvakrát. Prvýkrát v sedemdesiatych rokoch, keď prišlo na scénu BMW M1 a každému vytrelo zrak svojimi výkonmi, a druhýkrát prednedávnom, keď uviedli i8, ktorá nám vytrela zrak predovšetkým tým, ako vyzerala. A tým, že je to hybrid, samozrejme.

To však neznamená, že by neexistovali iné pokusy o implementovanie modro-bielej vrtule na kapotu auta s motorom v strede. S jedným takým pokusom vyšlo v roku 1991 slávne dizajnérske štúdio Italdesign. Prečo a čo prinášalo?

Prečo, to nikto úplne nevie. BMW bolo samo na vážkach, či vlastne chce a potrebuje superšport ako náhradu slávnej M1, vedelo však, že má k dispozícii famóznu päťlitrovú dvanásťvalcovú beštiu.

Zvyšok práce chalani z Mníchova nechali na štúdio Italdesign, ktoré postavilo okolo motora ľahkú karosériu z karbónom vystuženého polyméru, na ktorú nasadilo sklenenú bublinu pre posádku. Z tejto bubliny potom vytŕčali dvere, ktoré sa otvárali dohora. 

Akoby samotný profil auta nebol dostatočne sexy, ešte mu dopriali prednú časť, ktorá mohla nápadne pripomenúť neskoršie BMW radu 5 generácie E39, zľahka stlačené v hydraulickom lise. Vzadu by sme potom našli voľnú variáciu na tému MG F. Hm. Alebo, že by sme skôr na zadnej časti MG F našli variáciu na tému Italdesign Nazca? Náhoda? Nemyslím si.

Pohonná jednotka pochádzala priamo z BMW radu 8, ktoré v tom čase zdobilo na plagátoch steny nejedného teenagera. Pri jeho ladení pomáhali aj majstri z Alpiny a pôvodne mal 380 atmosféricky plnených koní. Maximálna rýchlosť bola vraj 311 kilometrov za hodinu a prevodovka bola, ako inak, manuálna. Nazca navyše vážila len tonu.

BMW však v istý moment od projektu odstúpilo a jediné, čo po zámere postaviť mníchovský superšport zostalo, sú jediné tri kusy Nazcy na svete, vyrobené v štúdiu Italdesignu a používajúce logá BMW.

No najmä zostala Nazca niekde úplne vzadu, v pochabom podvedomí každého z Generácie Y, kto hral Need for Speed. Tam sa objavila v Need for Speed II Special Edition. Spomína si ešte niekto? Dúfam, že áno.


GALÉRIA - 12 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ