Xing a 3M: Miss R urobí stovku za 1,8 s

Podobne ako bežné spaľovacie motory, aj elektromotory potrebujú chladenie, hneď dvojnásobné. Chladiť sa musí elektromotor ako taký a hlavne akumulátor(y). Pred nejakým časom som išiel s jedným elektromobilom z Bratislavy do Košíc, pričom sme dotyčný elektromobil nabíjali 3x (Nitra, Banská Bystrica a Poprad). Relatívne rýchle vybíjanie, rýchle nabíjanie a dynamická jazda dávali teplotnému manažmentu vcelku zabrať. Do Košíc som prišiel s ručičkou teplomera v červenom poli.

               Dotyčný elektromobil už má nástupcu, pričom jeho výkonné parametre zodpovedajú súčasným kompaktom. Predstav si ale, že elektromobil má výkon 1 000 kW čiže 1 Megawatt! Povedz si to rovno nahlas. To už je riadna elektráreň aj pojazdný zdroj tepla.

Presne taký výkon má (zatiaľ) prototyp spoločnosti Xing Mobility nazvaný Miss R. Nejde však o nejaký ledabolo amatérsky poskladaný kúsok. Mašinka má v každom kolese elektromotor s výkonom 350 V,  preto sa môže pochváliť i vektorovaním krútiaceho momentu. Prototyp supercaru zvládol 0-100km/h za 1,8 sekundy, 0-200km / h za 5,1 sekundy a maximálnu rýchlosť má viac ako 270km/h.

               Všetko ale (aj) vďaka precízne urobenej konštrukcii a chladeniu akumulátorov. Tie sú poskladané ako stavebnica Lego. V každej sa nachádza celkovo 42 lítiových článkov uložených v špeciálnej kvapaline Novec 7200 od technologickej spoločnosti 3M. Novec je elektricky nevodivé médium, ktoré sa už dlho používa napríklad na hasenie požiarov, chladenie počítačov, ale tiež ako čistiace rozpúšťadlo.

               Práve vďaka jedinečným vlastnostiam, ako je dobrý prenos tepla, nehorľavosť a nulová toxicita, sa podarilo dosiahnuť vysoký a hlavne stabilný výkon vozidla. Xing Mobility tiež nevolí cestu dobíjania akumulátorov vo vozidle. Naopak, ide alternatívnejšou cestou, a to rýchlou výmenou, ktorú je možné vďaka efektívnemu systému zvládnuť za päť minút.

               Nuž, plány to sú naozaj smelé. Spoločnosť ale nezostane u prototypu. Do konca roka plánuje vyrobiť 20 kusov.

 

 


GALÉRIA - 13 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ