Williams: Nová platforma pre elektromobily

Pod označením FW-EVX sa skrýva nový koncept, ktorý má elektromobily odľahčiť a zároveň má zvýšiť ich výkonnosť a bezpečnosť. Nové riešenia prináša v oblasti uloženia akumulátora, jeho chladenia i podporných štruktúr. Platforma je navyše variabilná, takže sa dá použiť pre rôzne veľkosti vozidiel.

Zaujímavé sú napríklad komponenty zavesenia z kompozitu, ktoré sú oproti hliníkovým ľahšie až o 40 percent. Ekologickým bonusom je takmer nulový odpad pri ich výrobe. Exoskelet akumulátora je vyrobený formovaním 3D štruktúr z plochých materiálov, čím sa zvyšuje aj pevnosť konštrukcie. Pohon všetkých kolies využíva ultraľaké prevodovky Xtrac. Vpredu je úplne nová P1166 s integrovaným motor-generátorom YASA P400, vzadu je P1227, ktorá zvládne jeden alebo dva motory a dokáže smerovať ich krútiaci moment na jednotlivé kolesá. Obe prevodovky sú dimenzované na 1 000 Nm a pri použití troch motorov YASA P400 je k dispozícii celkový výkon 480 kW.

Xtrac P1166Xtrac P1166

Williams Advanced Engineering vznikol na to, aby preniesol skúsenosti z F1 do bežnej praxe. S Jaguarom pracoval na superaute C-X75, spolupracuje aj s Aston Martinom či Nismom. K zaujímavým projektom patrí Aerofoil Energy – systém smerovania chladného vzduchu v otvorených chladiacich regáloch supermarketov, ktorým sa má znížiť spotreba energie a tiež zlepšiť tepelný komfort pre zákazníkov.


GALÉRIA - 6 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ