Wankel: 60. výročie v múzeu Audi

Špeciálna výstava s názovm "Revolution – 60 years of the NSU/Wankel engine" bude v priestoroch Audi museum mobile v Ingolstadte otvorená od 20. mája do 5. novembra 2017. Pred 60 rokmi sa automobilka NSU začala zaoberať Wankelovým motorom a jeho uplatnením v praxi. Prým autom s týmto motorom bol prototyp Prinz 3, ktorý na výstave nemôže chýbať. Okrem neho budú vystavené aj ďalšie modely od NSU (len pripomeniem, že vystavené Ro80 sa stalo Autom roka 1968) a tiež od iných automobiliek, ktoré pracovali s týmto motorom (Mazda, Citroën). Audi avizuje tiež Wankely pre lode, lietadlá, motocykle, kosačky či reťazové píly...

Felix Wankel a jeho motor s rotujúcim piestomFelix Wankel a jeho motor s rotujúcim piestom

Vývoj revolučného rotačného motora trval Felixovi Wankelovi viac ako 30 rokov. Prvý nákres finálneho motora vznikol v roku 1954 a v roku 1957 sa motor konečne roztočil na testovacej stolici. Ďalší vývoj v NSU pod vedením Waltera Froedeho sa zameral na zjednodušenie mechaniky (v pôvodnom koncepte sa pohyboval piest aj valec okolo pevnej osi), verzia s obrátenou kinematikou (pohyblivý piest s pohybujúcim sa stredom) prišlla v roku 1962. Skúšali ju ako pohon na ťahanie vodných lyžiarov, Ski-Craft sa tiež nachádza medzi exponátmi. Do auta sa dostal v roku 1963 v NSU Spider (tiež bude vystavený).

Múzeum je otvorené každý deň a nechýba tu ani stála expozícia histórie Audi rozdelená do 14 sekcií na dvoch poschodiach. Vstupne je veľmi sympatické len 2 eurá pre dospelého, alebo 4 eurá ak si zvolíte niektorú zo sprevádzaných prehliadok.


GALÉRIA - 2 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ