Výrazné zmeny v poskytovaní taxislužby

Už aj prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o cestnej doprave, ktorú pripravilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Vďaka nej sa od apríla budúceho roka zjednodušuje podnikanie v taxislužbe. Stále však štát bude garantovať určitú mieru regulácie. Novelou ministerstvo podporuje nové trendy v oblasti zdieľanej ekonomiky a využívanie digitálnych platforiem v taxislužbe.

,,Novelou odstraňujeme nerovnaké podmienky pre tzv. koncesovaných taxikárov a vodičov, ktorí vozia zákazníkov cez mobilné aplikácie. Skúsenosti z iných krajín hovoria, že najlepšou cestou je zjednodušenie podmienok pre klasických taxikárov, ale zároveň aj prísnejšia a efektívnejšia kontrola ich dodržiavania,” reagoval minister dopravy a výstavby Arpád Érsek. 

Podmienky na podnikanie v oblasti taxislužby boli stanovené v roku 2012. Tie však nereagovali na nové trendy, medzi ktoré patrí napríklad využívanie mobilných aplikácií. Vznikla preto potreba zákonom upraviť aj tento nový typ sprostredkovania taxislužby.

Prevádzkovatelia taxislužby budú naďalej potrebovať koncesiu a autá budú musieť byť označené, aby boli kontrolovateľné. Odpadá však odborná spôsobilosť v taxislužbe, finančná spoľahlivosť, či skúšky vodiča vozidla taxislužby. Novela zákona tiež neurčuje vek vodiča a rovnako ani vek vozidiel.

Zároveň sa sprísňujú kontroly. Po novom bude mať aj mestská polícia možnosť zastaviť vozidlo a skontrolovať, či sa nevykonáva taxislužba. Bloková pokuta je stanovená do sumy 500 €, ak sa vodič nevie preukázať pri kontrole kópiou koncesie. V prípade, že používa neoznačené vozidlo, dostane pokutu do 200 €.


  • taxi,

GALÉRIA - 1 obrázkov

1 KOMENTÁR

  1. Stone| 21.12.2018 20:43

    Takze mne staci uz len dostat koncesiu od prevadzkovatela taxisluzby, kupit si svetelne oznacenie taxi a kopiu koncesie mozem rozdat aj vsetkym mojim kamaratom ktori si tiez len zakupia oznacenie vozidla a vsetci mozeme ist zarabat. Je to takto v poriadku? Kedze uz nic nepotrebujeme, hura do Bratislavy a tam sa dobre zaraba :)))

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ