VW California XXL: Pojazdný dom v šikovnom formáte

Doteraz bola California známa svojou rozťahovacou strechou, verzia XXL ju však má pevnú. Jej základom je totiž Crafter so stredným rázvorom (3 640 mm) a s dĺžkou 5 986 mm od predného po zadný nárazník. Obývacia nadstavba však mierne previsá, aby sa dovnútra pohodlne zmestila posteľ, takže celkovo auto media 6 238 mm. Strecha je oproti najvyššiemu úžitkovému Crafteru ešte mierne vytiahnutá, takže na výšku má celé auto až 2 900 mm. Vnútri je však výška až 2 200 mm a nad kabínou vznikol extra priestor na spanie pre deti. Manévrovanie s týmto barákom na kolesách uľahčujú dve kamery. Obidve sú vzadu, jedna pod strechou a druhá na úrovni kľučky.

Skutočným zážitkom je interiér, ktorý je využitý do posledného milimetra. Konštruktéri sa nevyhli mnohým skladacím prvkom, ako inak by ste na ploche veľkej dodávky dokázali vytvoriť šesť miestnosti: jedáleň, kuchynku, kúpeľničku, spálňu, detskú izbu a kabínu pre šoféra.

Bývanie pre rodinu

Cez bočné posuvné dvere sa vstupuje do obývacej časti, ešte pred vstupom si však odložte špinavé topánky do špeciálnej skrinky. Dvaja ľudia sedia na predných sedadlách otočených o 180 stupňov, vzadu je lavica. Stôl má rozmery 910 × 600 mm a dá sa ešte roztiahnuť o 325 mm, samozrejme je skladací. Alternatívne sa dá upevniť aj vonku. Nad ním má v kabíne miesto kávovar. Všetky okná majú roletky alebo závesy.

Stred auta tvorí kuchynský kút a sprchovací priestor, za nimi je spanie. V kuchyni zaujmú rozťahovacie pracovné dosky, takže z 1 100 mm môžete mať až 2 050 mm priestoru. Je tu plynová dvojplatnička s elektricky výsuvnými horákmi, drez a dve 50-litrové chladničky, horná so 4-litrovou mrazničkou. Doska na krájanie sa dá posúvať medzi drezom a varnou plochou, inak má svoje miesto vo dverách chladničky. Skrinky sú vybavené riadom a príbormi, je tu tiež smetný kôš a magnetický držiak na koreničky. Ďalšie skrinky sú pod zloženou posteľou.

Azda najzaujímavejšie je riešená kúpeľňa. Tá sa vysúva zo steny smerom ku kuchynskej linke, jej rozmery sú 1 200 × 600 mm. Je tu plnohodnotná toaleta, nad ňou je skladacie umývadlo s integrovanou sprchou, druhá veľká sprcha je napevno uchytená na strope. Teplá voda sa pripravuje v plynovom bojleri. Roztiahnutá kúpeľňa pevne oddeľuje spaciu a obývaciu časť.

Posteľ v zadnej časti je dlhá 2 metre a široká 1,7 metra, takže dvaja dospelí budú mať dosť miesta. A navyše aj nevídaný komfort, pretože posteľ má vyhrievanie a ventiláciu. Výkonné nezávislé kúrenie vyhrieva tiež podlahu celého auta, takže sa tu dá bývať aj v zime. Detská posteľ vpredu nad kabínou je dlhá 1,7 metra a široká 1,3 metra, dá sa pritom doplniť extra matracom na 2 metre.

Nebolo by to moderné auto bez vlastnej aplikácie, California XXL ju má na tablete, ktorý má samostatný držiak pri zadnej lavici. Ovláda sa cez ňu osvetlenie, zábavný systém a tiež okná a všetky výsuvné prvky. Vzadu je tiež čerešnička na torte – digitálny projektor na premietanie filmov na zadnú stenu kúpeľne. Interiér je vybavený dotykovými vypínačmi, deviatimi 220V zásuvkami a 6 USB konektormi na dobíjanie.

Funkčný koncept

Koncept si môže dovoliť luxus v podobe korkovej podlahy a bielych skriniek či svetlého čalúnenia. V tme osvetľuje interiér ambientné osvetlenie pod strechou, ďalšie prídavné svetlá má California XXL v obývacej časti a v spálni. Strecha je, samozrejme, panoramatická, takže interiér je presvetlený prirodzeným svetlom.

K autu sa dodávajú dve letné skladacie stoličky so špeciálnym úložným priestorom v zadnej časti. Priestor na batožinu je prístupný zvonka aj zvnútra, jeho rozmery sú 1 600 × 1 850 × 720 mm. Nádrž na vodu má 140 litrov, odpadová má 90 litrov a plynový zásobník má 37 litrov. Prípojky na energie a odpad sú na bokoch auta. Bonusom, ktorý však nebol navrhnutý špeciálne pre Californiu XXL, je veľký gril Weber.

Tento kolos poháňa turbodiesel s výkonom 130 kW a s krútiacim momentom 410 Nm. Silu rozdeľuje spojka Haldex na všetky štyri kolesá, z manuálnej prevodovky som však trochu sklamaný. Tie sú odpružené vzduchovými vakmi. Ich individuálne nastavenie umožňuje zaparkovaný karavan vyrovnať vo svahu bez podkladania kolies.


GALÉRIA - 30 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ