Volvo XC60: Pevné ako skala

Rok 2020 je vo vízii Volva rokom, po ktorom už v novom aute tejto značky nemá nikto zomrieť ani sa vážne zraniť. Nový model XC60 má k tomuto cieľu opäť bližšie, no napriek tomu, že je vybavené arzenálom bezpečnostných systémov, musí byť pripravené aj na haváriu. V prípravnej fáze tak auto absolvovalo sériu crash testov s očividne vynikajúcimi výsledkami.

Prvý test je klasická čelná zrážka celou šírkou vozidla, ktoré ide proti bariére rýchlosťou 56 km/h. Kľúčovým výsledkom je to, že vnútorný priestor s posádkou zostal v podstate neporušený. Všetku energiu nárazu účinne absorbovali deformačné zóny vpredu spolu s komponentmi pohonu. Motor a kolesá idú v dôsledku nárazu mierne nadol, namiesto toho aby ich zatlačilo dozadu k posádke

Náročnejšou skúškou je čelná zrážka s malým prekrytím, kde musí silu nárazu v rýchlosti 64 km/h neutralizovať iba 25 percent šírky auta. Na tejto skúške si v minulosti vylámal zuby nejeden populárny model, vo Volve tak nenechali nič na náhodu. Auto je navrhnuté tak, aby sa po bariére „zošmyklo“ a posádku dostalo prečo zo zóny ohrozenia.

Poslednou skúškou bolo prevrátenie. Vozidlo bolo vrhnuté do boku rýchlosťou 48 km/h. Nasledujú tri kotrmelce, pri ktorých XC60 demonštruje extrémne vysokú tuhosť karosérie. Napriek tomu, že auto doskočilo na strechu niekoľkokrát, nebadať na nej žiadnu viditeľnú deformáciu. Posádka tak má vyššiu pravdepodobnosť, že budú ich prípadne zranenia redukované na minimum.


GALÉRIA - 1 obrázkov

1 KOMENTÁR

  1. Kubo Hlačina| 17.03.2017 11:39

    Pri tom poslednom teste by som si skôr myslel, že niekto sa hrá s autíčkami, takmer neporušená karoséria Krásny výsledok inžinierov! :)

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ