Volvo Power Pulse: Nakopnutie odspodu

Nástup výkonu je väčším či menším problémom všetkých turbodúchadlom preplňovaných motorov. Princíp je jednoduchý: výfukové plyny musia roztočiť turbínu, ktorá je mechanicky prepojená s radiálnym dúchadlom v nasávacom potrubí. Kým sa teda motor nedostane do otáčok, tak turbodúchadlo nemá čo poháňať.

Potenciálnych riešení je viacero, tým najnovším je systém Power Pulse od Volva, ktorý je štandardnou výbavou aktuálneho motora D5 (dvojlitrový naftový štvorvalec so sekvenčným preplňovaním dvoma turbodúchadlami). Nedostatok tlaku vo výfuku nahrádza stlačeným vzduchom zo zásobníka.

Dvojlitrovú nádržku plní elektricky poháňaný kompresor, vzduch sa skladuje pod tlakom 12 barov. Volvo celý systém umiestnilo tam, kde pri verziách T8 býva hybridný modul, takže neboli potrebné extra modifikácie. Zásoba vzduchu stačí na desatinu sekundy, no to je dostatok času na to, aby začali naplno pracovať turbodúchadlá. Systém navyše funguje len do 30 km/h, takže je prakticky aktívny len pri rozjazde, kedy oneskorenie reakcie na plyn najvýraznejšie. Počas jazdy má Volvo vďaka dvom rôzne veľkým dúchadlám pružnosti nadostač.


GALÉRIA - 4 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ