Volkswagen Up GTI: Návrat ku koreňom

Už je to 41 rokov, kedy svetlo sveta uzrel neopakovateľný a nezameniteľný Golf GTI Mk.1. Ponúkal motor s výkonom 81 kW čo pri hmotnosti 810 kg bohato stačilo na nespočetne veľa šoférskych zážitkov a pôžitkov. V podstate by sa nestratil ani v súčasnosti – 0-100 km/h zvládol za 9 sekúnd. Moderné GTI sú síce neskutočne rýchle, len opustili pôvodnú myšlienku. Presne k nej smeruje Up GTI (zatiaľ ako štúdia, sériová výroba by sa mala spustiť začiatkom budúceho roku).

Pod prednou kapotou je trojvalec 1.0 TSI s výkonom 85 kW (a 230 Nm). Pri pohotovostnej hmotnosti 997 kg zvládne "stovku" za 8,8 sekundy, maximálne vie ísť 197 km/h. Okrem ľahkej stavby má aj všetky ostatné prvky typické pre GTI – červenú linku na maske chladiča, karované poťahy sedadiel... Ale taktiež čierne kryty vonkajších spätných zrkadiel, 17“ disky kolies, športový podvozok (oproti bežnému Upu je znížený o 15 mm), zadné krídlo, športový volant. Automobilka jednoducho vyrobila nový originál.

P.S.: Aj keď výkonu nikdy nie je dosť, Up GTI by som spokojne zvládol mať vo svojej garáži. Už bežný Up je veľmi mrštné auto.


GALÉRIA - 4 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ