Vedel si o tom, že...: Prvá automatická prevodovka

V medzivojnových časoch bol americký automobilový priemysel ďaleko pokrokovejší ako európsky. Dôvodom bola práve 1. svetová vojna, kde sa mnohé automobilky sústredili na výrobu zbrojárskych produktov.

               Za veľkou mlákou Cadillac v roku 1930 prišiel s prvou synchronizovanou prevodovkou. Ale ani tá veľmi neuľahčila mnohým vodičom radenie – sedadlá aj volanty boli pevné, vodiči s krátkymi nohami mali problém a podobne. Preto bolo len otázkou času, kedy niektorá z popredných automobiliek príde s ozajstnou automatickou prevodovkou. Po mnohých poloautomatických prišiel General Motors v roku 1939 pre modely ročníka 1940 s novou, na vtedajšiu dobu aj prevratnou, plne automatickou prevodovkou Hydramatic. Štvorstupňová prevodovka využívala tradičné planétové prevody, avšak v súčasnosti známy hydraulický menič bol vtedy nahradený kvapalinovými spojkami s dvoma čerpadlami na ovládanie.

               Hydramatic do svojich modelov najprv implantovala automobilka Oldsmobile, od roku 1941 ich používal aj Cadillac. Do roku 1942 ich koncern predal vyše 200 000 kusov.


GALÉRIA - 3 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ