VC SR: Ligier z Le Mans na Slovakia Ring

Tradičný vrchol okruhových pretekov na Slovensku sa uskutoční už tento víkend a štartové pole bude opäť mimoriadne pestré. Popri silných strojoch kategórie GT3 bude hlavnou hviezdou auto, aké v slovenských rukách doteraz nejazdilo. Tím ARC Bratislava totiž na štart postaví svoj LIgier JS P217 Gibson homologizovaný pre kategóriu LMP2.

Špičkový športový prototyp je postavený podľa predpisov druhej najrýchlejšej kategórie vo vytrvalostných pretekoch 24 hodín Le Mans, štartovať môže aj vo svetovom šampionáte FIA WEC a regionálnych šampionátoch ELMS v Európe, IMSA SCC v Amerike či ALMS v Ázii. Vozidlá kategórie LMP2 majú jednotný motor – 4,2-litrový osemvalec Gibson GK428 s výkonom 600 koní.

Miro Konôpka sa s Ligierom postaví na štart oboch šprintových jázd v sobotu resp. v nedeľu tesne popoludní. Na trati bude jediným zástupcom v kategórii D5, spoločnosť mu preto budú robiť silné stroje z kategórie D4 2000+. Ligier pomenovaný „Ondrej“ zrejme bude atakovať rekord okruhu. Veď počas testovania ešte pred Le Mans dosiahol na cieľovej rovinke rýchlosť vyše 300 km/h, mimoriadne rýchlu zákrutu 2 prechádzal v 270 km/h a čas atakoval 1 minútu 50 sekúnd.

Miro Konôpka túto sezónu obetoval štartu v Le Mans, a tak mu nejde o body do MM SR či ESET V4 Cup. „Chceme sa takto poďakovať fanúšikom na Slovensku i v okolitých krajinách, že nám držali palce,“ vysvetľuje Konôpka. „Nie každý mal možnosť ísť sa pozrieť do Le Mans, aby tieto stroje videl na vlastné oči. A tak po rokoch, keď som na vrcholnom domácom podujatí štartoval s vozidlami GT1, GT3 či GTC, vyskúšam Divíziu 5 v MM SR určenú pre prototypy a siluety. Nejde o výsledok, veď obhajoba vlaňajších titulov je už stratená. Ale na VC SR nesmie chýbať žiadny slovenský jazdec a ja sa na Slovakia Ring veľmi teším. Verím, že diváci budú mať pekný zážitok.“

Okrem prototypu postaví ARC Bratislava na štart aj dve Lamborghini Huracán Super Trofeo. V šprintoch jedno pre Mateja Konôpku a vo vytrvalostnej dvojhodinovke v sobotu podvečer dve autá pre posádky Miro Konôpk/Andy Studenič a Maťo Konôpka/Zdeno Mikuláško.


GALÉRIA - 2 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ