Toyota Yaris: 1,5 namiesto 1,3

Ako pohonnú jednotku pre tento model nižšej triedy vybrali konštruktéri atmosférický motor s objemom 1 496 cm3, ktorý produkuje výkon 82 kW a krútiaci moment 136 Nm pri otáčkach 4 400 min-1, pričom 118 Nm je dostupných už pri 2 000 min-1. Vyšší výkon v porovnaní s predchádzajúcou 1,3-litrovou jednotkou sa odráža aj na číselných hodnotách. Vozidlo získava 0,8 sekundy k dobru pri zrýchlení z 0 na 100 km/h (11,0 oproti 11,8) a dokonca viac ako sekundu pri zrýchlení z 80 na 120 km/h (17,6 oproti 18,8).

Pri napĺňaní požiadaviek novej emisnej normy Euro 6c a nového homologizačného cyklu RDE ťažila Toyota so svojich vedomostí v oblasti hybridných vozidiel. V prípade nového motora sa to prejavilo na hodnote tepelnej účinnosti 38,5 %, ktorá ho radí medzi úplnú špičku. Spomínané vlastnosti sa podarilo dosiahnuť pomocou vysokého kompresného pomeru 13,5, zavedením chladeného systému recirkulácie výfukových plynov (EGR) a rozšírením variabilného časovania ventilov, ktoré umožňuje prepínať medzi Ottovým a Atkinsonovým cyklom.

Za vyššou hodnotou kompresného pomeru stojí konštrukčné riešenie spaľovacej komory a nové piesty, ktoré podporujú tvorbu homogénnej zmesi vzduchu a benzínu, ako aj rýchle spaľovanie. Chladený systém EGR zasa znížením teploty spaľovania pomáha oddialiť výskyt tzv. klepania motora. Navyše objem opätovne vstrekovaných inertných plynov pomáha znižovať čerpacie straty pri nízkom a strednom zaťažení, čím sa zvyšuje účinnosť. A nakoniec, vďaka zavedeniu nového systému variabilného časovania sacích ventilov (VVT-iE) je možné v zlomku sekundy prepnúť z Ottovho cyklu na Atkinsonov a naopak. Elektricky ovládaný fázový posun sacieho vačkového hriadeľa umožňuje oddialiť zatvorenie sacieho ventila až za dolný úvrat piesta v záujme skrátenia fázy kompresie, čo prispieva k ďalšiemu zníženiu čerpacích strát (Atkinsonov cyklus) alebo k predstihu otvorenia a prepnutiu späť na Ottov cyklus, ktorý poskytuje vyšší výkon pri väčšom zaťažení. Fázový posun výfukového vačkového hriadeľa sa ovláda hydraulicky.


GALÉRIA - 1 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ