Toyota Mega Cruiser: Ani ryba, ani Hummer

Na úvod si stačí pozrieť toto video, aby ste zistili, že Japonsko to nemalo vždy z hľadiska globálnej politiky práve jednoduché. Raz ich okupoval jeden, potom si ich podal niekto ďalší. Následne si oni podávali sami seba, nedávno im chvíľku hrabalo a doteraz za to splácajú svetu svoj dlh.

A čím? Napríklad touto Toyotou Mega  Cruiser, armádnym vozidlom, ktoré podobne ako americký Hummer mohlo jazdiť po cestách. Ale predovšetkým v nej nejazdil Schwarzenegger. To chceš.

Mega Cruiser totiž vznikol o niečo neskôr a bol tak všeobecne trocha lepší, aspoň v mojich očiach. Predsa, zahral si aj v digimonoch. Na trh bol uvedený v roku 1995 a to predovšetkým na využitie v armáde. Zatiaľ čo Hummer H1 ste mohli mať aj s benzínovým motorom, pod kapotou Toyoty pracoval výlučne 4,1-litrový dieselový… štvorvalec. Niet sa čomu čudovať, bol predsa vyvinutý pre vysoký krútiaci moment, jeho výkon ležal na hranici 155 koní. 

Samozrejme, hrabalo to všetkými štyrmi a to cez štvorstupňovú automatickú prevodovku. Ďalej sila prechádzala cez tri uzamykateľné diferenciály - predný, stredný a zadný - a skončila v nezávislom zavesení. Až tak nezávislom, že Mega Cruiser vedel každým zavesením aj zatáčať. Vozidlo je to veľké a Japonsko je malá krajina s úzkymi a kľukatými cestami, preto bolo toto riešenie v prípade veľkej Toyoty skrátka nutné – polomer otáčania sa zmenšil až na 5,6 metra.

Vyrábali sa dve verzie tohto stromokocúra - vojenská BXD10 a civilná, BXD20. Civilná verzia však našla svoj domov len v Japonsku. A aj keby ste boli v Japonsku, pár rokov dozadu a Toyotu náramne chceli, museli by ste skrátka prihodiť ešte daň za veľkosť vozidla a objem motora. To znamená, že uživiť Mega Cruiser mohli len… asi len drogoví díleri.

Pravda, drog sa do neho zmestilo asi celkom dosť. Mega Cruiser je totiž široký niečo vyše dvoch metrov a na dĺžku má cez päť. Do jeho útrob sa zmestilo až 8 ľudí a vo výrobe zostal do roku 2002, po údajne 141 kusoch dodaných civilistom a niečo vyše 500 kusoch militaristickej verzie.

A práve jedna z tých môže byť vaša. Je na predaj v Monaku a niekto s tým najazdil dokonca až 126 000 kilometrov. Keďže je to ale Toyota, niekoľko stoviek tisíc ešte určite vydrží. Alebo niekoľko menších áut ešte zje z cesty. Minimálne tak vyzerá - s béžovým lakom, 37-palcovými balónmi a novou strechou pôsobí, ako by práve vyšlo na púštnu operáciu. Môže však pristáť aj u vás v garáži, a to len za skromných 60 000 eur. Čo vy na to?
 


GALÉRIA - 20 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ