Toyota: Ako ďalej staré akumulátory?

Podľa predstaviteľov Toyoty a Chubu Electric Power môžu byť trakčné akumulátory z automobilov výkonnými zdrojmi energie, aj napriek tomu, že boli niekoľko rokov používané v automobiloch.  Zapojenie takýchto zásobníkov do energetického systému umožní efektívne riadenie napätia v sieťach a vyrieši problém variabilnej účinnosti solárnych a veterných elektrární.

Obe firmy budú takisto spolupracovať na recyklovaní batérií nevhodných na použitie, napríklad aj kvôli získavaniu drahých kovov.

V tomto roku Toyota a Chubu Electric Power otestujú Storage Battery System. Po overení jeho účinnosti v roku 2020 vybudujú zariadenie s kapacitou 10 000 kW. Spočiatku v nej budú využité niklovo-vodíkové akumulátory, ktoré sa dnes vo veľkom používajú v hybridoch Toyoty. Okolo roku 2030 začne Toyota používať v energetike aj lítium-iónové z elektromobilov a hybridov plug-in.

Podobný systém funguje už niekoľko rokov v sídle manažmentu národného parku Yellowstone v USA. Vedenie parku inštalovalo v blízkosti budov fotovoltaické panely, ktoré sú prepojené so zostavou čiastočne využitých trakčných batérií, pochádzajúcich z hybridov Toyota Camry.  Akumulátory parku venovala Toyota a zariadenie plne pokrýva spotrebu elektrickej energie budovy.

            Všetko je super, len podbné či skôr rovno totožné myšlienky majú všetci tvorcovia  masovo predávaných (aj tí, čo ešte len plánujú väčší predaj) hybridov a hlavne elektromobilov. Veľmi som zvedavý na elektrickú budúcnosť...


GALÉRIA - 5 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ