Toyota a Mazda: Nová aliancia

Nová dohoda pokrýva päť kľúčových oblasti: výrobu v USA, elektromobily, technológie pre zosieťované autá, bezpečnostné systémy a rozšírenie produktového portfólia. Kapitálové prepojenie sa uskutoční tak, že Toyota nakúpi časť novo emitovaných akcií Mazdy (cca 5 %) a Mazda získa časť akcií Toyoty v rovnakej hodnote (cca 0,25 %). Obe automobilky začali bližšie spolupracovať už v roku 2015.

Nová továreň v USA bude spoločným podnikom s rovnakým podielom Toyoty aj Mazdy. Jej plánovaná kapacita je 300 000 vozidiel ročne a prvé auto by ju malo opustiť v roku 2021. Mazda tu chce vyrábať nový crossover pre Ameriku a Toyota model Corolla tiež pre americký trh. Toyota okrem toho dokončuje aj novú továreň v Mexiku, kde bude vyrábať pick-up Tacoma.

V rámci spoločného vývoja sa budú riešiť produkty najbližšej budúcnosti, teda predovšetkým elektromobily, systémy na komunikáciu medzi vozidlami a cestnou infraštruktúrou a tiež bezpečnostné asistenčné systémy. V tlačovej správe sa zvýrazňuje zachovanie nezávislosti oboch značiek, takže všetky technológie budú zrejme vyvýjané tak, aby si autá zachovali svoj charakter. V oblasti elektrického pohonu majú obe automobilky pomerne veľké rezervy. Toyota má náskok vďaka hybridom (tie pôvodne v roku 2015 chcela od nej Mazda), elektrickú verziu SUV RAV4 vyvýjala v spolupráci s Teslou. Okrem toho je na vybraných trhoch dostupný vodíkový model Mirai. Mazda tiež skúšala vodík, avšak ako palivo do Wankelu v experimentálnych verziách RX-8 a MPV Mazda 5.

Spolupráca na produktoch bude najviditeľnejšou. Mazda v USA dodáva Toyote malý sedan na báze modelu 2. Toyota ho ponúkala ako Scion iA, avšak táto značka skončila a teraz sa volá Toyota Yaris iA. Na oplátku chce Mazda kompaktnú dodávku, ktorá je však určená najmä pre Japonsko. Ďalšie možnosti sú v štádiu skúmania.


GALÉRIA - 2 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ