TCR: Smolný víkend Homolu v Spa

Maťo Homola si asfalt v Spa vyskúšal už pred dvoma týždňami, so svojim tímom DG Sport nastúpil v rámci šampionátu TCR BeNeLux. Ten sa jazdí odlišným systémom a Homola zvíťazil v jednom zo štyroch šprintov, okrem toho mal aj pole position do kvalifikačných pretekov. Rovnaký tréning však zvolilo aj viacero Homolových súperov.

Tento víkend sa mu však darilo podstatne horšie, hoci Astra dostala v rámci BoP odľahčenie o 20 kg. V kvalifikácii skončil na 17. mieste, pričom neustále bojoval s nepokojnou Astrou TCR. Do prvej jazdy síce odštartoval dobre, no ešte v 1. kole v kombinácii zákrut Fagnes do neho narazil hosťujúci Belgičan Potty a Maťo musel zájsť do boxov s defektom pravého predného kolesa. Potom síce pokračoval so stratou jedného kola, no dokázal jazdiť slušné časy, čo dávalo nádej do druhých pretekov.

Opäť zradil motor

Druhé preteky sa išli v sobotu predpoludním a už na štartovom rošte sa objavil prvý problém. Maťo totiž prišiel s defektom pravej prednej pneumatiky. Mechanici ju rýchlo vymenili. „Je lepšie dostať defekt v pri ceste na rošt, ako v prvom kole,“ vtipkoval Homola, ktorý opäť štartoval zo 17. miesta.

V prvých troch kolách zvádzal pekné a najmä úspešné súboje so súpermi a posunul sa až 10. priečku, ktorá by mu už zaručovala body. No potom motor začal vydávať čudné zvuky a stratil výkon. Maťo radšej okamžite zamieril boxov, kde už našiel stáť svojho tímového kolegu Corthalsa s rovnakým problémom. Tím DG Sport Compétition tak prišiel o obe autá prakticky v rovnakom momente.

„Nevieme teraz tesne po pretekoch, čo sa stalo,“ povedal Maťo v boxoch. „Musíme sa pozrieť na údaje z motora a predísť tomu v budúcnosti. Už o týždeň nás čaká Monza, ktorú mám rád. Naše brzdy sú skvelé, ak bude fungovať motor a vyriešime nestabilitu zadnej nápravy, tak by sme mohli mať šancu na oveľa lepšie výsledky, ako dosahujeme doteraz.“

Premiéra pre Audi

Víťazstvo v prvých pretekoch v Spa si z pole position vybojoval obhajca titulu Stefano Comini, ktorý tento rok štartuje s Audi A3 tímu Comtoyou. V druhých pretekoch skončil tretí za dvoma Volkswagenmi minuloročného majstrovského tímu Leopard WRT. Zvíťazil Jean-Karl Vernay pred svojim novým tímovým kolegom a veľkou posilou seriálu Robom Huffom. Vernay sa si udržal vedenie v priebežnom poradí šampionátu pred Cominim. Homola je v hodnotení na 18. mieste s piatimi bodmi.

V Spa sa tiež očakával medzinárodný debut novej Kie cee’d, maďarský tím Zengö však ešte stále nemá svoje nové auto. Firma STARD, ktorá Kie pripravuje, sa odvolala na zdržanie od automobilky. Kie už pritom pretekajú v TCR Iberia (Španielsko, Portugalsko) a vo švédskom STCC, tamojšie tímy si však auto objednali skôr. Nový termín na debut cee’du v TCR International bol stanovený na 11. júna v Salzburgu. Šampionát však ešte pred tým zavíta do talianskej Monzy už na budúci víkend.


GALÉRIA - 6 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ