TCR: Hyundai vstupuje na okruhy

Kategória TCR patrí k najrýchlejšie rastúcim a tiež k najatraktívnejším v motoristickom športe. Len v tretej sezóne od jej vzniku už vozidlá pre ňu pripravuje tucet automobiliek. Najnovšie sa k nim pridal aj Hyundai, ktorý oznámil TCR verziu zo svojho čerstvo predstaveného kompaktu i30 tretej generácie.

Len minulý rok oznámila vstup do kategórie aj Kia, ktorá vývoj cee’du zverila rakúskemu špecialistovi STARD. Poháňa ju dvojlitrový turbomotor z Optimy GT, ktorý sa zrejme dostane aj sem, hoci možno s odlišným naladením. Auto bude vyvýjať vo svojom športovom oddelení, ktoré sídli v nemeckom Alzenau. Tu vznikajú aj i20 WRC a pracuje sa tiež na i20 R5 pre klientov v rely. Vývoj i30 TCR sa začal už v septembri 2016 a prvé autá dostanú zákazníci koncom tohto roka.

Kategórii TCR v súčasnosti dominujú SEAT, VW a Honda, horúcou novinkou roka je Audi A3. V tomto roku by sa chcel výraznejšie presadiť už aj Opel, ďalej sa pracuje na Alfe Romeo, Subaru či Forde. K dispozícii bude tiež Peugeot, v Rusku sa chystá Lada a hovorí sa aj o Škode. Vychádzajú zo sériového základu vrátane motora, možnosti modifikácie sú obmedzené a cena nesmie presiahnuť 130 000 eur.

TCR je globálnou zákazníckou platformou pre motoršport s regionálnymi a národnými šampionátmi v Európe, Ázii či Južnej Amerike. Na vrchole je celosvetový seriál TCR Series, v ktorom so SEATom Leon štartoval aj Maťo Homola. FIA túto kategóriu uznala ako TCN2 a pripúšťa ju vo WTCC aj v ETCC, tieto autá môžu tiež štartovať na 24-hodinovke na Nürburgringu.


  • hyundai,i30,tcr,

GALÉRIA - 1 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ