SUV: Na veľkosti (vraj) záleží...

Dokonca je štatisticky dokázané, že aj ženy preferujú hlavne veľké autá (a ja že prečo je po BA toľko zlatokopiek 😊). Avšak plná veľkosť SUV je predsa len viac obľúbenejšia za veľkou mlákou. Pozreli sme sa na pár celkom zaujímavých.

Lexus LX 570

Najväčšie SUV v ponuke Lexusu sa na trhu objavilo v roku 1996. V tom čase bolo konštrukčným dvojčaťom Toyoty Land Cruiser, avšak súčasná tretia už s ňou nemá nič spoločné. Zaujímavé je, že debutoval v roku 2007 a v rokoch 2010, 2012 a 2015 prešiel faceliftami. Cena na americkom trhu sa začína od 85-tisíc dolárov.

O pohon sa stará (ako inak) motor V8 s objemom 5,7 litra a výkonom 282 kW. Cez osemstupňovú automatickú prevodovku poháňa kolesá oboch náprav. V zozname výbavy luxusného SUV je okrem iného centrálne umiestnená multimediálna obrazovka s uhlopriečkou 12,3 palca. Systém aktivovaný hlasom pomôže nájsť zaujímavé miesta na  trase, dopravné správy, správy o počasí alebo o cenách pohonných hmôt. Mestá môžu byť navyše zobrazené v 3D formáte. Vodič môže tiež použiť farebný head-up displej.

Zvukový systém Mark Levinson má 19 reproduktorov, súprava je doplnená o zábavný systém s dvomi monitormi, ku ktorým možno pripojiť externé zariadenia, napríklad hernú konzolu, alebo použiť vstavaný DVD/CD prehrávač.

Cadillac Escalade

Je jedným z najcharakteristickejších veľkých SUV-čiek vyrábaných pre americký trh (avšak je dostupný aj v EÚ a dokonca aj v BA). Na trhu sa objavil v roku 1998 ako odpoveď na modely japonských a nemeckých automobiliek. V predaji je už štvrtá generácia. Má motor V8 s objemom 6,2 litra a výkonom 313 kW. Špecialitou je podvozok Magnetic Ride Control.

Interiér vozidla poskytuje pohodlie pre 8 cestujúcich. Prvé dva rady sedadiel sú vyhrievané a predné sedadlá majú navyše aj  chladenie. K výbave patrí zvukový systém Bose so 16 reproduktormi. V zozname zaujímavých systémov modelu nechýba automatický parkovací systém, obraz  zo zadnej kamery na zrkadle, ktoré pri cúvaní plní úlohu obrazovky a multimediálny systém s dotykovou obrazovkou. Lane Keeping Assist upozorňuje na vybočenie z jazdného pruhu a  varuje pred kolíziou, Vision Surround umožňuje sledovať okolie z vtáčej perspektívy.  Cadillac Escalade v USA predávajú od 74-tisíc dolárov.

Toyota Sequoia

Medzi najzaujímavejšími veľkými SUV nemôže chýbať Toyota. Americké motoristické médiá zvýraznili, že Sequoia konkuruje nízkou východiskovou cenou v porovnaní s ostatnými full-size SUV-čkami. Cena začína už od 48-tisíc dolárov. Sequoia sa objavila na trhu v roku 2010, v súčasnosti je dostupná druhá generácia. Pod kapotou má motor V8 s objemom 5,7 litra, ktorý generuje 280 kW. Pohon sa prenáša na dve alebo štyri kolesá cez šesťstupňovú automatickú prevodovku. Pohon je tiež vybavený režimom TOW/HAUL, ktorý uľahčuje ťahanie prívesu v ťažkom teréne.  Za zmienku stojí aj fakt, že Sequoia získala certifikát Ultra Low Emission Vehicle II, ktorý v niektorých krajinách umožňuje uplatnenie daňovej úľavy.

Toyota môže byť vybavená vyhrievanými a vetranými sedadlami a kabína ponúka priestor pre 8 cestujúcich. Klimatizáciu možno ovládať pomocou panelu aj zo zadného sedadla. Dizajnéri nezabudli na potreby používateľov mobilných telefónov a tabletov - auto je vybavené viacerými 12 V elektrickými zásuvkami, ale nechýba ani zásuvka na amerických 110 V. Súčasťou výbavy je Toyota Safety Sense, ktorý zabraňuje kolízii s iným vozidlom alebo chodcom, s automatickým núdzovým brzdením, výstražným systémom pri neúmyselnom vybočení z jazdného pruhu. Má tiež adaptívny tempomat.

Chevrolet Tahoe

Tahoe je na trhu od roku 1995, aktuálne už štvrtá generácia. Ceny sa na americkom trhu začínajú sumou 63- tisíc dolárov. V ponuke sú dva motory V8 - 5,3-litrový ponúka 261 kW, 6,2 litrový 309 kW. Automatická prevodovka so šiestimi prevodovými stupňami ponúka možnosť manuálneho radenia a režim ťahania ťažkého nákladu. Tahoe je vybavený parkovacou kamerou s obrazom na centrálnej obrazovke a tiež snímačmi, ktoré uľahčujú parkovanie a monitorujú okolie pri vjazde na vozovku. Do výbavy tiež patrí monitorovanie mŕtvych uhlov, alarm pri neúmyselnom vybočení z jazdného pruhu, ako aj systém automatického brzdenia. Inžinieri automobilky Chevrolet vybavili SUV vibračným sedadlom vodiča – systém reaguje, keď niektorý zo snímačov zistí nebezpečenstvo kolízie.

V kabíne pre 8 cestujúcich je tiež centrálny displej s osempalcovou uhlopriečkou s plnou možnosťou konfigurácie zobrazených informácií. Okrem toho môže vodič použiť head-up displej. Cestujúci na zadných sedadlách majú k dispozícii zábavný systém.

Lincoln Navigator

Vzhľadom na rozmery ho americkí vodiči nazývajú Tádž Mahal. Prvá generácia Navigatora sa objavila v roku 1998, súčasná sa predáva predovšetkým na severoamerickom trhu a cena sa pohybuje od 72-tisíc dolárov vyššie. Pod kapotou skrýva benzínový motor V6 s objemom 3,5 litra a výkonom 331 kW, automatická prevodovka má desať stupňov a tradičný pohon 4x4.

Podobne ako ostatné veľké SUV-čka odvezie 8 cestujúcich a sedadlá sú vybavené funkciou vyhrievania, predné sedadlá aj ventrania. Uprostred palubnej dosky sa nachádza 10-palcový LCD displej. Cestujúci na zadných sedadlách môžu ovládať klimatizáciu na centrálne umiestnenom paneli. Zoznam zaujímavých funkcií zahŕňa okrem iného systém Lincoln Play. Cestujúci na zadných sedadlách môžu  vďaka nemu sledovať napríklad filmy na 10-palcových obrazovkách umiestnených za hlavovými opierkami predných sedadiel.


GALÉRIA - 6 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ