Štart-stop systém: Odvrátená strana ekológie.

Stále viac diskusií sa vedie práve na tému, či tento systém skutočne pomáha znižovať emisie, šetriť palivo alebo má na druhej strane naopak negatívny vplyv na motor a ďalšie súčasti vozidla. Ničí teda Štart-stop systém motor? „Opätovné štartovanie motoru príliš neprospieva. I keď miera zaťaženia motora pri každom zo štartov je závislá na viacerých faktoroch, napr. na okolitej teplote, najazdených kilometroch, stave dielov vo vozidle, pravidelnej údržbe alebo štýle jazdy vodiča,“ povedal nám Jindřich Krejčí, riaditeľ značky ProfiAuto, ktorá združuje sieť nezávislých autoservisov v Českej republike a na Slovensku.  

Závisí tiež na tom, či vodiči najazdia viac kilometrov súvislou jazdou alebo sa pohybujú v kolónach a na križovatkách. Časté používanie systému Štart-stop má okrem motora vplyv i na ďalšie súčasti a komponenty vozidla. Veľmi dostáva zabrať i pohonná jednotka, štartér alebo akumulátor, ktorý je síce prispôsobený špeciálne na tento systém, ale i tak má problémy so životnosťou (navyše musí mať vyššiu kapacitu). Ale aj kompresor klimatizácie (štartmi a vypínaním), ktorý reaguje na sledovanie teploty vo vozidle v letnom období, pretože musí priestor dochladiť. V zime platí to isté pri vykurovaní vozidla. K tomu je potrebné pripočítať vonkajšie mínusové teploty, a tým rýchlejší pokles teplôt všetkých komponentov motora, ktoré následne trpia väčším zaťažením. A to nehovoríme o tom, že pri vypnutom motore nepracuje ani olejové čerpadlo.

Nech už je vo vozidle moderných elektronických systémov koľko chce, veľmi dôležitým činiteľom je stále vodič, jeho vodičské schopnosti a preferencie, a to platí aj pri systéme Štart-stop. Závisí, či jazdí športovo alebo akonomicky. V prvom prípade je systém Štart-stop pre vozidlo nielen zbytočný, ale môže skutočne zapríčiniť poruchu. Pri športovej jazde s využitím systému sa dostatočne neochladí turbodúchadlo ani iné časti pohonného reťazca. Trpia pridružené súčasti ako štartér, akumulátor, dvojhmotový zotrvačník a ďalšie.

Nielen v súvislosti so systémom Štart-stop je nevyhnutná pravidelná údržba vozidla, majiteľ by mal používať motorový olej, ktorý je pri systéme Štart-stop odporúčaný výrobcom automobilu. Keď sa rozhodne použiť niečo iné, musí si uvedomiť, že sám ovplyvňuje samotný systém a fungovanie motora.


GALÉRIA - 1 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ