Škoda: Pripravte si svoje auto na zimu už teraz

Odborníci zo spoločnosti Škoda Auto Slovensko motoristom odporúčajú, aby tak urobili čo najskôr. Preto pripravili niekoľko dôležitých odporúčaní a pre motoristov, ktorí zveria prípravu automobilu autorizovanému servisu, ponúkajú niekoľko praktických služieb.

Kedy je správny čas prezuť auto?

Používanie zimných pneumatík je na Slovensku povinné, ak je na vozovke od 15. novembra do 31. marca súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza – toľko hovorí slovenská legislatíva. No viete, čím vás môže prekvapiť cesta napríklad na Donovaloch, keď pohľad z okna bytu povedzme v Šamoríne ničím zimu neprípomína? Praktickým pomocníkom je priemerná denná teplota – ak sa pohybuje na úrovni sedem stupňov nad nulou, nestrácajte čas a automobil prezujte. Netreba pritom zabudnúť na kontrolu diskov a pneumatík, vrátane správneho nahustenia. 

Zimné gumy s Pneugaranciou

Je dôležité, akú obuv na zimu svojmu autu doprajete, pretože ido o bezpečnosť posádky aj iných účastníkov cestnej premávky. Mnohé nezávislé testy zimných pneumatík ukázali, že nie každá je v zime aj skutočne spoľahlivá. „Naše autorizované servisy disponujú širokým výberom diskov aj kvalitných zimných pneumatík. Zákazník môže výber vhodných pneumatík konzultovať s odborníkom. Navyše, pri kúpe kompletnej sady pneumatík od nás zákazník zdarma získa aj službu Škoda Pneugarancia ktorá pokrýva aj neopraviteľné poškodenia a defekty spôsobené neúmyselne pri bežnej prevádzke automobilu,“ doplnil Ing. Róbert Hukel, vedúci popredajných služieb spoločnosti Škoda Auto Slovensko.

Komplexná kontrola v servise

Výmenou pneumatík sa príprava automobilu na zimu zďaleka nekončí: „Dnešné automobily sú veľmi komplexné a taká by mala byť aj príprava na zimu. Ak chcú mať motoristi stopercentnú istotu, že sa na nič nezabudne a auto bude na zimu dôkladne pripravené, odporúčame navštíviť autorizovaný servis. Iba ten garantuje komplexnú kontrolu a prípravu podľa najnovších smerníc a pokynov výrobcu,“ povedal Róbert Hukel.

Srdcom auta je funkčný akumulátor

„Vecí, ktoré treba skontrolovať je podstatne viac. Napríklad zlý stav akumulátora dokáže narobiť najmä v zime veľké nepríjemnosti.“ Akumulátor sa totiž v chladných zimných mesiacoch nadmerne namáha, preto môže ľahko zradiť. Kontrola a premeranie, resp. výmena akumulátora za nový ušetrí nechcené problémy na ceste. „Majiteľom starších automobilov odporúčame skontrolovať aj zapaľovaciu sústavu a sviečky. Oplatí sa mať v aute aj štartovacie káble. Neodporúčame auto roztláčať alebo rozťahovať, nakoľko sa tým môže zničiť katalyzátor,“ vysvetlil Róbert Hukel.

Vidieť a byť videný

Zima prináša zhoršenie svetelných podmienok aj počas dňa. V tomto období roka je zásada „vidieť a byť videný“ ešte dôležitejšia. Preto je potrebné venovať pozornosť aj správne fungujúcemu osvetleniu automobilu. Nechajte si všetky svetlá skontrolovať a nastaviť pre svoju bezpečnosť, ako aj pre bezpečnosť ostatných.  Rovnako myslite aj na náhradnú sadu žiaroviek, poistiek a overte si, kde máte uložený výstražný trojuholník.

V zime dostávajú zabrať aj stierače, preto je dôležité preveriť ich funkčnosť. Samozrejmosťou je kontrola funkčnosti ostrekovacej sústavy a výmena letnej náplne ostrekovača za zimnú v odporúčanej koncentrácii. K výhľadu z auta na cestu pomôže aj dobre pracujúca klimatizácia, ktorá v zime pomáha redukovať zahmlievanie okien.

Sneh na auto nepatrí

Ak nájdete svoje auto pokryté snehovou nádielkou alebo námrazou, urobte si čas na dôsledné odstránenie snehu a ľadu z karosérie skôr, než vyštartujete. Zďaleka nejde o estetickú záležitosť, ale o bezpečnosť. Sneh alebo hoci len malé kúsky námrazy môžu ohroziť ostatných účastníkov cestnej premávky. V prípade nehody s nesprávne vyčisteným autom môžete mať problémy nielen s políciou, ale aj poisťovňou.

Ak plánujete cestu do vyššie položených oblastí alebo cez priesmyky, pribaľte si aj snehové reťaze. Do niektorých stredísk vás bez nich nemusia pustiť. Odporúčame si nasadzovanie reťazí nacvičiť v teple garáže alebo krytého parkoviska. Vhodné je aj vrecko plnené soľou alebo pieskom.

Jazdite plynulo a brzdite s citom

Brzdy  musia byť v stopercentnom stave, skontrolovať treba aj brzdovú kvapalinu. V zimných mesiacoch sa snažte vyhýbať prudkému brzdeniu a vysokým rýchlostiam. Zrýchľujte plynulo, dodržiavajte väčšiu vzdialenosť medzi automobilmi a pri brzdení nerobte trhavé pohyby volantom.

Ako zahriať motor v zime

Motor sa najlepšie zahreje pri plynulej jazde. Kým motor nie je zahriaty, odporúčame jazdiť v nízkych otáčkach a nevytáčať motor. Majitelia dieselových motorov by mali toto pravidlo dodržiavať o to dôslednejšie, že ich motory sa zahrievajú pomalšie. Rovnako tak motory vybavené turbodúchadlom treba zahrievať citlivo a nedupať na plyn hneď po naštartovaní.


  • škoda,zima,

GALÉRIA - 2 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ