Škoda: Päť tipov ako sa postarať o auto po zime

Príprava auta na novú sezónu je dôležitá. Sneh, mráz, posypová soľ či iný štýl šoférovania sa svojim spôsobom podpíše na vozidle, preto by si nemal zanedbať kvalitný servis. „Mnohí vodiči dôkladnú údržbu auta podceňujú, čo sa neskôr podpíše na trvácnosti rôznych častí automobilu, prevažne spotrebného materiálu. Okrem zvýšenej únavy však upozorňujeme aj na ďalšie riziká, ktoré prináša zlý technický stav vozidla,“ povedal k téme Róbert Hukel, vedúci popredajných služieb spoločnosti Škoda Auto Slovensko.

1. Zimné pneumatiky

S prezutím sa netreba zbytočne ponáhľať, ale ani ho podceňovať. Prezutie na letné pneumatiky sa odporúča vtedy, keď priemerné denné teploty prekročia 7°C. V prípade, že máš dosluhujúce zimné pneumatiky, určite sa ich nesnaž „doraziť“ počas jari. Zimná pneumatika sa správa výrazne inak pri vyšších teplotách, predlžuje brzdnú dráhu. Pred prezutím si ale skontroluj, v akom stave máš letné  pneumatiky. Minimálna hĺbka dezénu je podľa zákona 1,6 milimetra, bezpečná hĺbka je ale 4 milimetre.

2. Skontroluj stav prevádzkových kvapalín

V domácich podmienkach môžeš skontrolovať hladinu oleja či chladiacej kvapaliny (meria sa pri zohriatom motore). Začiatkom jari odporúčam vymeniť nemrznúcu zmes v ostrekovačoch za letnú, ktorá ľahšie odstraňuje organické nečistoty a je menej agresívna voči gumičkám na stieračoch. V prípade, že sú gumičky stieračov opotrebované a stratili po zime pružnosť, vymeň ich.

3. Oživ tesniace gumičky a pánty

Skontroluj a namaž všetky pánty. Pozor však na tesniace materiály okolo bočných dverí, veká batožinového priestoru, prípadne vedenia bočných okien. Tie nikdy nečisti a nemaž žiadnym prostriedkom. Na čistenie je vhodné použiť len mäkkú handričku a vlažnú vodu bez pridania čistiacich prostriedkov. V opačnom prípade hrozí poškodenie ich ochrannej vrstvy, nefunkčnosť a prípadne rôzne nepríjemné zvuky počas prevádzky vozidla.

4. Dôkladne ošetri a poumývaj auto

Po zime bývajú automobily zanesené nečistotami a nánosmi soli nielen na viditeľných miestach karosérie. Pokojne si preto vysúkaj rukávy a dopraj autu ručné umytie, ktoré odstráni aj zvyšky soli a nečistôt zachytených zvnútra za kolesami, na podvozku a na ďalších miestach, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné. Pred použitím rôznych leštiacich, mazacích a konzervačných prostriedkov sa uisti, či sú povolené výrobcom vozidla v zmysle návodu na jeho obsluhu.

5. Skontroluj technický stav vozidla

Ak si počas zimy vymieňali žiarovky v svetlometoch, odporúčam aj kontrolu ostatných žiaroviek, náhradných žiaroviek a poistiek. Nastavenie stretávacích, diaľkových a prípadne aj hmlových svetiel však už prenechaj odborníkom. Opticky skontroluj stav brzdových kotúčov a platničiek. Vizuálne sa dá tiež skontrolovať stav tlmičov, či v zimnej sezóne neboli extrémne namáhané a nevytiekli. V prípade, že nájdeš akýkoľvek nedostatok, odporúčam konzultáciu s autorizovaným servisom.


GALÉRIA - 3 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ