Škoda:: 6 krokov k správnemu fungovaniu klimatizácie v aute

Zanedbaná klimatizácia sa zase môže stať zdrojom rôznych nečistôt, plesní, húb, baktérií a vírusov, a tak vyvolať silné alergické reakcie – a to nielen u alergikov. Čo teda môžeme robiť, aby klimatizácia v našom aute bola pomocníkom, ktorý cestovanie spríjemňuje a prispieva k našej pohode?

1. Kontrola aspoň jedenkrát ročne

Na to, že klimatizácia nepracuje ako má, môžu upozorniť rôzne typy zápachov - najmä v prvých minútach po zapnutí. Alebo slabý účinok klimatizácie, ktorá automobil nedokáže adekvátne vychladiť. „Majiteľ auta by si mal dať skontrolovať klimatizáciu aspoň raz za rok,“ odporúča Ing. Róbert Hukel, vedúci popredajných služieb v spoločnosti Škoda Auto Slovensko. „Ideálne je kontrolu klimatizácie spojiť s pravidelnou servisnou kontrolou celého automobilu. Vodič takto ušetrí nielen čas, ale aj peniaze“.

2. Pozor na typ chladiaceho médiá

Pri dopĺňaní chladiaceho média treba byť veľmi obozretní. Keďže sa používajú dva typy, ktoré sa v žiadnom prípade nemôžu navzájom miešať, je veľmi dôležité, aby sa doplnilo správne médium. Riziku zámeny chladiacich médií v autorizovaných servisoch predchádzajú tak, že na jedno aj druhé médium majú samostatný plniaci, čistiaci a testovací stroj. Ak kontrola chladiaceho médiá odhalí pokles tlaku, v servise skontrolujú aj tesnosť tlakového okruhu chladiaceho média a výparníka. Doplnenie chladiaceho média nechajte vždy na odborníkov.

3. Čistota, čistota a ešte raz čistota

Aj pri novších autách je dôležité skontrolovať funkčnosť kompresora a čistotu lamiel chladiča klimatizácie. Nečistoty, prach alebo hmyz môžu zvonku upchať chladič a tým klimatizáciu úplne znefunkčniť. Hlavne, ak auto jazdí v prašnom prostredí, alebo parkuje na mieste, kde je vo vzduchu veľa nečistôt.

Od rôznych usadenín, lístia, ihličia a ďalších nánosov treba vyčistiť aj tzv. vodný kanál klimatizácie. Nachádza sa v motorovom priestore pod mriežkou vstupu vzduchu pred čelným sklom. Špina, ktorá sa tu nahromadí, môže spôsobiť, že po pustení klimatizácie kabínu vozidla zaplní nepríjemný, až hnilobný zápach. Rovnako netreba zabúdať ani na čistenie odvodov skondenzovanej vody a lamiel výparníka klimatizácie.

4. Sprej pomôže, nie však dlhodobo

Potrubie klimatizácie a výduchy v kabíne vozidla najefektívnejšie vyčistí ultrazvukový čistiaci prístroj, ktorý zničí plesne aj baktérie. Môžeme použiť aj sprejové a penové čističe, treba mať však na pamäti, že účinnosť takýchto čistiacich prostriedkov nemusí byť dlhodobá.

5. Bioaktívne alergénne filtre sú najúčinnejšie

Dôležitou zložkou klimatizácie sú filtre zachytávajúce peľ a prach. „Pri výmene tzv. kabínového filtra je veľmi dôležité postupovať presne podľa predpisov výrobcu vozidla a vykonávať pravidelnú výmenu v závislosti na čase a najazdených kilometroch,“ upozorňuje R. Hukel. Pri výmene by sme mali  používať správne a originálne peľové filtre, efektívne sú filtre v kombinácii s aktívnym uhlím, ktoré absorbujú ozón a iné škodlivé plyny a znižujú nepríjemné zápachy. Samotná filtrácia je tak oveľa účinnejšia. K najlepším patria tzv. bioaktívne (biogénne) alergénne filtre, ktoré zabraňujú vniknutiu spór húb a aj najmenších alergénov. Vyvarovať by sme sa mali lacným náhradám s papierovými filtrami, ktoré majú nízke absorpčné vlastnosti.

6. Optimálny je rozdiel je 5 – 7 stupňov

Mať klimatizáciu v top stave je jedna vec, ale minimálne rovnako dôležité je aj jej správne používanie. Ak to budete s chladením preháňať, príliš nízka teplota v kabíne môže pri vystupovaní spôsobiť teplotný šok a napriek horúcemu letu môžete nepekne prechladnúť. Odborníci odporúčajú klimatizáciou znížiť teplotu v automobile na rozdiel maximálne 5 – 7 °C od vonkajšej teploty. Rozdiel je príjemne citeľný a pohoda pri cestovaní badateľná.


GALÉRIA - 1 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ