Shell: Slovenskí študenti vytvorili nový slovenský rekord v úspornej jazde

Z 35. ročníka európskeho finále pretekov Shell Eco-marathon Europe 2019 sa slovenské tímy študentov vrátili s úspechom. Najlepší výsledok dosiahli košickí študenti Strojníckej fakulty TUKE, ktorí s prejdenou vzdialenosťou 825 km/liter paliva stanovili aj nový slovenský rekord.

"Po dojazde do cieľa sme sa hneď pozreli na nádobku s benzínom a vedeli sme, že to bude dobrý výsledok. Keď nám oznámili oficiálny výsledok, všetci sme boli nadšení, že sme zajazdili nový slovenský rekord," povedala po pretekoch vodička košického tímu Dominika. Na pretekoch bodovali aj ďalšie dva slovenské tímy. V rovnakej kategórii a s rovnakým typom pohonu ako Košičania úspešne pretekali aj študenti Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Bratislavský tím prešiel 534 km na 1 liter benzínu, čo je ich doteraz najlepší výsledok. Darilo sa aj stredoškolákom zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave, ktorí na trať postavili vylepšený elektromobil. Mladí Trnavčania prekonali samých seba a s výsledkom 176 km na 1 kWh elektrickej energie majú svoje nové maximum.

Preteky boli súčasťou festivalu Make the Future Live, ktorý je zameraný na inovatívne myšlienky a vízie v oblasti budúceho využívania energie.

Cieľom pretekov je skonštruovanie vlastného vozidla, ktoré prejde čo najviac kilometrov na jeden liter paliva alebo jednu kilowatthodinu elektrickej energie. V roku 2019 sa o to pokúsilo viac ako 1 500 študentov z 28 krajín, ktorí strávili 12 mesiacov konštruovaním či vylepšovaním svojich energeticky efektívnych vozidiel. Na pretekárskom okruhu Brooklands, ktorý je prvým motoristickým pretekárskym okruhom na svete, sa tento rok predstavilo 140 vozidiel poháňaných rôznymi zdrojmi energie. Súťažilo sa v dvoch hlavných kategóriách – Prototypy a UrbanConcept, pričom v každej súťažia vozidlá poháňané spaľovacím motorom, elektromotorom a akumulátorom alebo na vodíkovým pohonom.

V kategórii Prototypy s futuristickým dizajnom vozidiel sa predstavili všetky tri slovenské tímy. Najdlhšiu vzdialenosť v tejto kategórii prešiel francúzsky tím Microjoule-La Joliverie, ktorý so spaľovacím motorom prešiel vzdialenosť 2 735 km. V kategórii UrbanConcept s viac konvenčnými vozidlami padol nový doterajší rekord v podkategórii vozidiel na elektrický pohon – 234,3 km/kWh sa podaril francúzskemu tímu z univerzity v Toulouse. Kategória UrbanConcept vyvrcholila pretekmi Drivers’ World Championship, v ktorých súťažia víťazné tímy v tejto kategórii z Ameriky, Ázie a Európy. Cieľovú líniu prekročilo ako prvé vozidlo študentov z Holandska.


  • shell,

GALÉRIA - 6 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ