Servis svetlometov: Nové nemusí byť jediné riešenie

Nič v noci nevidím, teda vidím ako keby mi svietili len sviečky v svetlometoch. Ďalší postup je jednoduchý, vymením žiarovku alebo xenónovú výbojku a verím, že sa stav zlepší. Ale čo ak nie? Mnohí potom siahnu po logickom riešení – výmene celého svetlometu za nový. Ešte šťastie, že existuje ešte jedno, finančne prívetivejšie riešenie. Volá sa repas svetlometov. „Problém“ a následné postupy riešenia sú rozdelené do dvoch sfér.

Nie je to len plast

Prvou je znehodnotený krycí plast (alebo pri starších svetlometoch sklo). Znehodnotenie sa môže prejaviť napríklad veľmi známym zažltnutím alebo (pri detailnom pohľade) poškrabaním alebo popraskaním. Príčinami oboch symptómov je počas roka sa meniaca teplota, poškodenie chemikáliami (pokojne aj nevhodným pomerom kvapaliny v ostrekovačoch) alebo mechanické poškodeni (kefami na umyvárkach a podobne). Mnohí pri zažltnutí siahajú po brúsnych pastách, ktoré žltý film odstránia. Ale takýto postup je nesprávny! Krycí plast svetlometu má totiž z oboch strán nastriekané ochranné vrstvy laku (zvonku proti UV žiareniu, zvnútra proti roseniu). Brúsna pasta (akokoľvek jemná) vonkajší lak odstráni, čím plast obnaží. Ten je následne nechránený a po veľmi krátkom čase (dva-tri mesiace) opäť môže zažltnúť alebo sa inak poškodiť. Preto treba aj s touto „malichernosťou“ navštíviť odborný servis. V ňom totiž po odstránení zažltnutia plast opäť nastriekajú. Ak je však krycí plast nenávratne poškodený, zachrániť ho môže len výmena (ak je možná).

Skrytý problém

Vyčistenie krycieho plastu je však ten jednoduchší úkon. Zložitejším a v každodennej prevádzke menej viditeľným problémom je povrchové poškodenie paraboly. Na svedomí to má teplota bežnej žiarovky či xenónovej výbojky počas svietenia. Mnohí výrobcovia neraz siahajú po lacných plastových parabolách alebo kovových s menej kvalitnou povrchovou vrstvou. Niektorí dokonca „vytvorili“ uzavretú parabolu bez odvetrania. Riešenie? Parabola je očistená a vákuovo pokovaná hliníkom (žiadne chrómovanie). Takto ošetrená dokonca dispopnuje lepšími parametrami ako pôvodná sériová. Po rozobratí, vymenení a vyčistení je svetlomet poskladaný a opäť ako nový. Obdobný postup sa aplikuje aj pri bi-xenónoch.

Možné náhrady

Výdobytkom posledných rokov sú svetlomety s LED – či už ako denné, ale aj ako hlavné svetlomety. Výrobcovia siahli po diódach najmä preto, že na ich rozsvietenie netreba veľa energie. Problémom však je ich enormné zahrievanie, či doslova prehrievanie. Ak sa chce zachovať elektrická „ekonomika“, výrobcovia svetlomet navrhnú bez chladenia. Platí to aj v prípadoch, ak je svetlomet osadený len LED denným svietením. Optimum je chladič alebo ventilátor (používa sa pri naozaj zložitých svetlometoch, ako sú LED Matrix od Audi). Preto sa vôbec nemôžete čudovať, že po relatívne malom nájazde (stačí len 80 000 km) zrazu denné svietenie zhasne (diódy sú zväčša zapojené do série, takže stačí, ak sa vypáli len jedna, zväčša stredná). Aj v týchto prípadoch existuje taká malá pomoc – preletovanie prepálených spojov, pridanie hliníkového chladiča...

Nakoniec ešte spomenieme jedno riešenie – výmena svetlometu za neoriginálny dielec, tzv. náhradu. Rada znie – nebrať! Nevydržia ani zďaleka toľko, ako svetlomet repasovaný. Navyše, ak sa pokazí neoriginálny svetlomet, opraviť sa takmer alebo vôbec nedá.

 

 


GALÉRIA - 14 obrázkov

1 KOMENTÁR

  1. | 08.02.2017 18:59

    Dobry den, mohli by ste mi odporucit nejaku firmu v okoli PK, co toto robi?? Dakujem velmi pekne.

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ