SEAT: Veľká elektrifikácia do roku 2021

SEAT nedávno predstavil svoju stratégiu elektrifikácie do roku 2021, ktorá zahŕňa šesť modelov s elektrickým pohonom a pohonom plug-in hybrid. Elektrická verzia modelu Mii a nový elektrický model el-Born budú prvými plne elektrickými modelmi, Leon novej generácie a Tarraco dostanú verziu s pohonom plug-in hybrid. Okrem toho budú mať verziu plug-in hybrid aj modely CUPRA Leon a CUPRA Formentor. Na výročnej tlačovej konferencii Luca de Meo, predseda predstavenstva SEAT, S.A. okrem toho oznámil, že CUPRA Formentor, nový model kategórie CUV, predstavený začiatkom mesiaca na autosalóne v Ženeve, sa bude vyrábať v závode Martorell.

Po prvý raz vo svojej histórii bude SEAT vyvíjať novú platformu vozidiel v spolupráci s koncernom Volkswagen – menšiu verziu modulárnej stavebnice elektromobility MEB. Na nej vznikne niekoľko elektrických modelov rozličných značiek s dĺžkou približne 4 metre, vrátane modelu SEAT. Cieľom novej platformy je vyvinúť dostupné automobily s elektrickým pohonom so základnou cenou pod 20 000 €. Na tomto projekte bude v Španielsku pracovať vyše 300 kvalifikovaných konštruktérov.

Počas prezentácie výsledkov spoločnosti v centrále SEAT Martorell, Luca de Meo povedal, že „SEAT má teraz jasnejšiu rolu v rámci koncernu Volkswagen a vďaka dosiahnutým výsledkom získal novú elektrickú platformu. Po prvý raz v histórii bude technické centrum SEAT vyvíjať platformu, ktorú bude využívať viacero značiek na celom svete.“

Na konferencii sa zúčastnil aj Dr. Herbert Diess, predseda predstavenstva Volkswagen AG, ktorý spresnil rolu automobilky SEAT v rámci koncernu Volkswagen: „SEAT bude hrať novú rolu v rámci koncernu Volkswagen. Výsledky uplynulého obchodného roka dokumentujú potenciál automobilky využívať príležitosti na rast a otvárať nové trhy.“ Dr. Herbert Diess dodal, že „projekt malej elektrickej platformy predstavuje veľký krok vpred smerom k ešte dostupnejšej elektrickej mobilite. SEAT skonštruuje prvé elektrické vozidlo určené špeciálne pre jazdu v meste.“

Elektrická ofenzíva siaha ďalej ako len po nové modely automobilov a zahŕňa aj stratégiu mikromobility, ktorú – ako Luca de Meo oznámil počas nedávneho veľtrhu Mobile World Congress – bude SEAT zastrešovať v rámci celého koncernu Volkswagen. Súčasťou tejto stratégie mestskej mikromobility je nedávno predstavená štúdia SEAT Minimó, rovnako ako už predávaná elektrická kolobežka SEAT eXS.

Pripravený na budúcnosť

Automobilový priemysel sa nachádza v procese transformácie, ktorá prináša výzvy aj príležitosti. V tomto kontexte SEAT ide pre zvýšenie konkurencieschopnosti vybudovať centrum vývoja softvérov. Dcérska spoločnosť Metropolis:Lab Barcelona bude integrovaná do nového centra s úlohou pokračovať vo vývoji inovatívnych riešení na zlepšenie mobility. Aj ďalšie dcérske spoločnosti SEAT ako XMOBA, budú vyvíjať svoju činnosť v rámci nového centra v Barcelone. Prvé sériové modely sa objavia o 3 až 4 roky.


GALÉRIA - 3 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ