SEAT: Rozvoj pohonu na CNG

Verzia Ibiza TGI bola predstavená na poslednom autosalóne vo Frankfurte ako pokračovanie trendu CNG vozidiel u španielskej značky ako čistého a efektívneho paliva. A k tomu pridáva pár informácií:

Jazdí čistejšie

Plyn predstavuje ekologickú alternatívu na preklenutie medzery medzi tradičnými spaľovacími motormi a elektrickým pohonom. Okrem toho CNG kombinuje to najlepšie z dvoch svetov, nafty a benzínu, pretože pri jeho spaľovaní vzniká o 99% menej oxidov síry, o 85 % menej oxidov dusíka NOx oproti naftovým motorom a emisie CO2 sú nižšie o 25 % oproti benzínovým motorom, pričom pri spaľovaní prakticky nevznikajú nijaké pevné častice. Zároveň je palivo šetrnejšie k motoru.

Neprekonateľná spotreba

Motor TGI vznikol adaptáciou osvedčeného prepĺňaného benzínového motora  TSI s priamym vstrekovaním paliva. Spotreba paliva sa pohybuje na úrovni 3,3 - 3,6 kg CNG/100km čo pri dnešnej cene CNG predstavuje neprekonateľne  najnižšie náklady na 1 kilometer oproti benzínovým ale aj naftovým motorom.

Dojazd až 1350 km

SEAT Leon aj Ibiza TGI majú tri palivové nádrže - jednu na benzín a dve na CNG pretože motor môže využívať obidva druhy paliva. Vďaka tomu je dojazd s plnými nádržami obidvoch druhov paliva takmer 1 350 kilometrov (cca. 400 s CNG). Žiadna iná technológia neumožňuje taký dlhý dojazd.

Na jeseň 2018 pribudne do ponuky značky SEAT aj model Arona TGI.

„Môžem aj do podzemných garáží“

Vozidlá s technológiu CNG  majú na rozdiel od iných pohonov na plyn voľný prístup do podzemných garáží pretože fyzikálne vlastnosti CNG (je ľahší ako vzduch) zabezpečujú jeho bezproblémové odvetranie.

Bezpečnosť na prvom mieste

Tlakové nádrže CNG spĺňajú najprísnejšie bezpečnostné predpisy a vydržia napr. tlakovanie až do 600 bar. Patria medzi najbezpečnejšie a najstabilnejšie komponenty vozidla. V prípade havárie sú odtlakované cez bezpečnostný ventil a nemôže dôjsť z roztrhnutiu nádrže ani v prípade požiaru. Napríklad bod horenia CNG je až 650 °C, na rozdiel od 250 - 340 °C u benzínu alebo nafty.

 


GALÉRIA - 8 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ