SEAT Leon: Pripravte si peňaženky

Pokojne by sa dalo povedať, že Leon vytiahol SEAT z oných „exkrementov“. Aktuálne si už automobilka pekne holduje v pozitívnych čiernych číslach. Ale vôbec sa nečudujem, že je Leon úspešný. Naozaj parádne vyzerá a predstavuje veľmi zdravý „kompromis“ v koncernovej hierarchii . Na výber je troj- a päťdverový hatchback a hlavne u nás veľmi úspešné kombi s označením ST.

               Facelift priniesol výraznejšie tvarované nárazníky (samostatne pre FR) a svetlomety s technológiou full LED – aj vzadu s novým svetelným podpisom. V karosérii pribudli rôzne tlmiace materiály, nové je čelné sklo (aby bola jazda tichšia). V interiéri sa najdôležitejšia zmena udiala v strede medzi sedadlami – klasickú páku ručnej brzdy nahradilo tlačidlo. S tým úzko súvisí aj nové riešenie celej tejto časti. Novinkou je aj nový multimediálny systém s dotykovou obrazovkou (našťastie, hlasitosť a pár základných funkcií sa nastavuje fyzickými tlačidlami) s uhlopriečkou 20,3 cm (čiže 8 palcov). Za novinku sa dá považovať aj možnosť zmeny farby náladového podsvietenia.

               Spomedzi rôznych asistenčných a bezpečnostných systémov by som spomenul jeden veľmi praktický - Traffic Jam Assist, čiže pomocník na „jazdu“ v zápche. Pracuje úplne bez zásahu vodiča do rýchlosti 60 km/h.

               Leon sa bude predávať v štyroch stupňoch vybavenia. Všetky sú známe až na najvyšší XCELLENCE ktorý predstavuje komfortnejší protipól výbavy FR. Motory sú v podstate známa klasika. Dôležité je, že motor 1,2 TSI (v oboch výkonových variantoch 63 a 81 kW) z ponuky nevypadol. Nový litrový trojvalec je určený výhradne pre ekologickú a úspornú verziu Ecomotive. Motor 1,6 TDI posilnil na 85 kW, z kombi sa dá k motoru 2,0 TDI (110 kW) dokombinovať pohon všetkých kolies 4Drive so sedemstupňovou prevodovkou DSG. Ceny štartujú od uvádzacích 12 990 € za päťdverový hatchback resp. 13 690 za ST vo výbave Reference.

               Samostatnú kapitolu tvorí Cupra. S faceliftom sa bude predávať len s jedným výkonom – 221 kW, no s dvoma možnosťami pohonu (výhradne pre kombi) - len predný pohon alebo 4Drive so šesťstupňovou DSG prevodovkou od 34 710 €.  

               Ja som si z krátkej tlačovky na test odniesol populárne kombi ST s predajne najpopulárnejším motorom 1,4 TSI (92 kW) a výbavou XCELLENCE. Test čakajte čoskoro...


  • cupra,leon,seat,

GALÉRIA - 10 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ