SEAT Arona: Menšia sestra

Kto ešte nemá malé SUV či crossover, zrejme sa pripravuje o dosť podstatnú pozíciu na trhu. Vo všetkých tlačových správach k týmto novinkám sa totiž skloňuje slovo kľúčový. Podľa šéfa SEATu Lucu de Mea značka investovala do vývoja nových malých modelov (Ibiza a Arona) takmer tretinu zo svojho rozpočtu na nové modely na roky 2015 – 2019.

Arona teda má spoločný základ s Ibizou na platforme MQB A0, na rozdiel od malého hatchbacku však disponuje o 15 mm zvýšeným podvozkom. Celkovo je vyššia o 99 mm a dlhšia o 79 mm, takže má ešte priestrannejší interiér a väčší kufor so základným objemom 400 litrov.

Vďaka architektúre MQB ponúkne rovnaké bezpečnostné systémy: automatické núdzové brzdenie, adaptívny tempomat či sledovanie únavy vodiča, navyše oproti Ibize má aj sledovanie mŕtveho uhla či samočinné parkovanie. Pri manévrovaní pomôže zadná kamera, najmä v spolupráci so špičkovým 8-palcovým displejom. Info-zábavný systém podporuje Apple Car Play, Android Auto aj Mirror Link a signálom zásobuje 300-wattový systém Beats Audio so šiestimi reproduktormi a subwooferom.

Ponuka stupňov výbavy bude podobná ako pri Ibize, teda Reference, Style, FR a Xcellence. Medzi príplatkami budú LED svetlá s charakteristickou grafikou, ambientné osvetlenie kabíny s dvoma farbami. Trendom medzi malým SUV je kontrastná strecha a má ju aj Arona: sivú, čiernu alebo oranžovú pre 68 kombinácii. Pre stupeň FR budú k dispozícii aj nastaviteľné tlmiče.

Výber motorov otvára 1.0 TSI so 70 kW s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou, nad ním je 85 kW a 6-stupňový manuál alebo 7-stupňovým DSG. Vrcholom bude zatiaľ 1.5 TSI Evo s technológiou vypínania valcov, ktorý dosahuje výkon 110 kW a spája sa len so 6-stupňovým manuálom. K dispozícii bude len pre výbavu FR. Naftový front zastupuje 1.6 TDI (70 a 85 kW/5-st. manuál alebo 7-st. DSG resp. 6-st. manuál). Na rok 2018 je plánovaná aj verzia 1.0 TGI (66 kW) teda pohon na stlačený zemný plyn.


  • arona,seat,suv,

GALÉRIA - 6 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ