SEAT: Ako na cestovanie s psami?

Sú domáci miláčikovia, nech si hovorí kto chce čo chce. Aj súčasťou rodiny. Preto aj neraz absolvujú parádne rodinné výjazdy. Čo je však pre človeka normálne a samozrejmosť, to môže byť pre psa utrpenie alebo záťaž. Preto sa vždy zíde pár rád, ako na to:

Nezabudnite na platné dokumenty

Pri cestách do miesta určenia v rámci Európskej únie berte so sebou platný medzinárodný zvierací pas. Podobne dôležitý je aj mikročip, najmä v prípade straty psa alebo nečakanej nehody. Skontrolujte si platnosť všetkých povinných očkovaní. Dajte psa prezrieť veterinárovi, aby ste si boli istí jeho zdravotným stavom, podľa cieľovej krajiny zvážte nepovinné očkovanie alebo ošetrenie proti parazitom.

Zníženie stresu a nevoľnosti

Pes by nemal nič jesť aspoň dve hodiny pred vyštartovaním. Dajte mu len čistú vodu a prípadne lieky proti nevoľnosti. Pred cestou choďte so psom na prechádzku, nech sa vyprázdni a počas cesty robte pravidelné prestávky aspoň raz za dve hodiny, nech si aj pes „natiahne“ nohy. Určite mu dajte vodu.

Nikdy nenechajte psa v aute navoľno

Aj pes musí bezpečne cestovať. Nesmie byť voľne, ani na zadných sedadlách! Malý pes má vždy svoje miesto v transportnom boxe prípadne v špeciálnej taške v batožinovom priestore alebo na podlahe. Veľké plemená ale patria do batožinového priestoru (samozrejme nie v autách typu sedan). Od priestoru pre posádku musia byť oddelení pevnou priečkou. Alternatívne existujú špeciálne postroje, ktoré ich bezpečne pripútajú k zadnému sedadlu.

Potrebná ochrana

Ochranné kryty zadného sedadla a v batožinovom priestore sú takmer nutnosťou. Niektoré plemená dosť výrazne „púšťajú“ chlpy a dosť slintajú. Správnou ochranou sa dá ľahko predísť neželanému poškodeniu poťahov aj plastov.

Otvorte okná

Nechajte, aj pri zapnutej klimatizácii, trošku otvorené okná. Pes má rád čerstvý vzduch, ale nie až tak, aby mu trčala hlava von oknom. Prílišný prievan by mu mohol spôsobiť infekciu uší alebo očí.

Nakoniec odmena

Keď prídete do cieľa, nechajte psa chvíľu si pobehať aby sa mohol zoznámiť s novým prostredím. Hrajte sa s ním a nakoniec mu dajte jeho obľúbenú maškrtu.


  • pes,cestovanie,

GALÉRIA - 8 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ