Robocar: Prvé pretekové auto bez vodiča

Stroj, ktorý navrhol automobilový futurista a konštruktér Daniel Simon (známy ako tvorca filmových vozidiel pre Tron Legacy alebo Oblivion), má podľa stránky motorsport.com hmotnosť 975 kg, je dlhý 4,8 metra a široký dva metre. Veľkosťou je teda porovnateľný s prototypom LMP1 a je len o málo ťažší. Poháňa ho štvorica elektromotorov (každý 300 kW), akumulátor má výkon 540 kW. Predpokladaná najvyššia rýchlosť je viac ako 320 km/h.

Na orientáciu v priestore slúži Robocaru 5 lidarov, 2 radary, 18 ultrazvukových senzorov, 2 optické senzory rýchlosti, 6 kamier, pozičný systém GNSS a všetko to zastrešuje Nvidia Drive PX2. Tento počítač je schopný 24 triliónov operácii umelej inteligencie za sekundu. Každý tím si ho bude programovať sám s pomocou komplexných algoritmov. Všetky autá budú identické vrátane pneumatík Michelin, tímy budú môcť zasahovať len do otvoreného softvéru.

RobocarRobocar

Robotické autá by mali pretekať v rámci víkendov formuly E. Počas nich sa už v uliciach miest predstavil DevBot, čo je vývojový prototyp. Simulované preteky predviedli v Argentíne dva takéto stroje. Projekt Roborace bol oznámený približne pred rokom. Jeho cieľom je byť platformou pre najlepších inžnierov, aby mohli zdokonaľovať softvér, ktorý zmení cesty na celom svete.


GALÉRIA - 13 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ