Renault: Ako využiť použité akumulátory?

Životnosť a následná likvidácia akumulátorov patria k stále nedostatočne vyriešeným problémom elektromobilty. Ani samotní výrobcovia nevedia, ako sa akumulátory menia počas používania auta. Pritom nasadenie v elektromobile s nerovnomernými nabíjacími a vybíjacími cyklami je pre akumulátory naozaj zaťažkávacou skúškou.

Jednou z myšlienok je využitie akumulátorov, ktorých kapacita a už nestačí na pohon automobilu, no stále majú v sebe dostatok života na iné úlohy. Renault predpokladá, že životnosť akumulátora v elektromobile je 8 – 10 rokov a takto vyšťavené články môžu ešte ďalších 10 rokov poslúžiť v domácnosti. Každý akumulátor z auta je rozobratý na jednotlivé články, ktoré sú otestované a následne opäť poskladané do menších akumulátorov pre Powervault (približný pomer je 1 : 2).

Domáci akumulátor Powervault vyskladaný z článkov z elektromobilov môže znížiť náklady na elektrinu až o 35 percentDomáci akumulátor Powervault vyskladaný z článkov z elektromobilov môže znížiť náklady na elektrinu až o 35 percent

Spoločnosť Powervault sa zaoberá úložiskami energie pre domácnosti. Touto spoluprácou by mohli ceny jej zariadení klesnúť až o 30 percent. Zatiaľ je však spustený len testovací program na juhu Anglicka s 50 akumulátormi pre vybrané domácnosti, školy a sociálne bytovky. Všetci zapojení pritom využívajú energiu zo solárnych panelov, akumulátory sa však môžu aj dobíjať z bežnej siete počas nočného prúdu s výhodnejšou tarifikáciou. Podľa Powervaultu je takýto manažment energie jedným z kľúčových prvkov smart domácností blízkej budúcnosti a prinesie tiež citeľné zníženie platieb za elektrinu. Je to tiež spojené s inteligentnými meračmi elektrickej energie a flexibilnou tarifikáciou, ktorá určuje ceny podľa dopytu na trhu. V praxi by teda išlo o to, že akumulátor sa nabije v čase lacnej elektriny a domácnosť potom využíva túto energiu namiesto toho, aby ju brala zo siete v čase vysokej tarify.


GALÉRIA - 2 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ