Prezúvanie pneumatík: Koľko stojí a oplatí sa doma?

Mohlo by sa zdať, že ušetriť na pneuservise a vymeniť si kolesá doma sú fajn nápad, ako usporiť. Aj to však vyžaduje isté investície. Minimálne v podobe druhej sady diskov a pri moderných autách aj snímačov tlaku, cena za jeden kus začína okolo 30 €. Senzory tlaku celý proces iba skomplikujú a s autom ich treba po výmene kolies správne spárovať. Navyše ak nemá vozidlo vo výbave náhradné koleso, ale sadu na opravu defektu, treba investovať aj do zdviháku a kľúča. Pri pravidelnej domácej výmene sa by patrila aj investícia do náradia, to v povinnej výbave je skôr núdzové. Predovšetkým mechanický zdvihák, oproti ktorému je hydraulický prechádzka ružovou záhradou.

Nárazová investícia pri domácej výmene nie je úplne malá, na druhej strane nie je zlý nápad mať kompletné kolesá, teda disky aj s pneumatikami. Vyzúvanie gumy z disku totiž uberá životnosti pneumatiky a komplety majú výhodu aj v možnosti iného dizajnu disku na letnú a zimnú sezónu, alebo zimného obutia na lacnejších oceľových diskoch. Negatívny vplyv na výdrž pneumatiky však má aj jej zlé vyváženie, ktoré bez drahého stroja doma v garáži nie je šanca urobiť. Bez návštevy pneuservisu a vozenia kolies sa teda prezutie tak či tak neobíde. Hlavne ak chceme mať všetko tak, ako má byť. V takom prípade treba dbať aj na utiahnutie matíc na správny moment, nutná je teda aj investícia do momentového kľúča.

Nakoniec nie je málo toho, čo pre správne sezónne prezutie treba vlastniť, pre dobrý a bezpečný výsledok treba ísť aj tak do pneuservisu a k tomu sa s kolesami naťahovať ešte aj potom doma. V servise stojí kompletné prezutie od 20 eur, zvyčajne sa k cene zvykne prirátať niekoľko príplatkov, napríklad za väčší priemer disku, za prezúvanie SUV, za pneumatiky runflat, za inštaláciu a nastavenie senzorov, hustenie so zmesou dusíka, uskladnenie atď. Keď šetriť, tak aspoň na správnom mieste. Dobrým ťahom je využiť ponuky zľavových portálov, na ktorých je cena oveľa nižšia oproti bežnej a v takom prípade sa už naozaj domáce prezúvanie s pochybným výsledkom neoplatí.


GALÉRIA - 3 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ