Preplňovanie: BMW M54B30 na steroidoch, part. č.1

Neviem ako tebe, ale trojkový rad generácie E46 je pre mňa jeden veľký absolútny top s nádherným dizajnom aj rozumnými rozmermi. Mnohí dokonca považujú M3 E46 za najlepšiu M3, akú kedy BMW vyrobilo. Napríklad kombi 330i by som si vedel predstaviť ako parádne rodinné auto – zaujímavé je, že sa motor kombinoval so šesťstupňovým manuálom, ale aj automatom alebo prevodovkou SMG.

               A 330i je aj parádne šoférske náradie aj pre tých, ktorí si čo-to chcú užiť so zadným pohonom. Veľmi vydarené náradie s trvácnym a v podstate bezproblémovým motorom. Lenže sériových 170 kW a 330 Nm nemusí každému stačiť. Keďže je ladenie atmo motora v pomere investované peniaze/dosiahnutý výkon nie práve optimálne (či skôr vyhodenie €čok do vetra), rozumnejšie je ho „fúknuť“. Fúkanie sa dá vyriešiť dvoma spôsobmi – kompresor alebo turbodúchadlo. Turbodúchadlo je (energeticky) rozumnejšie, kompresor je ale pre mňa topka, preto začnem najprv ním.

               Aj riešenie preplňovanie kompresorom má dve tradičné vetvy – mechanicky poháňané dúchadlo a objemový kompresor (lysholm, eaton...). Mechanicky poháňané dúchadlo je v podstate turbodúchadlo bez turbínovej časti, dúchadlo je poháňané prevodom od kľukového hriadeľa. Medzi tradičné značky patrí napríklad ASA alebo Rotrex. ASA používa aj známy G-Power, dokonca sa dajú kúpiť aj kúsky osadené spoločnosťou s výkonmi okolo 225 kW a 360 Nm, bez medzichladiča. Takéto riešenie je jednoduché aj na zástavbu. Podobne je na tom aj Rotrex. Samozrejme, ak chce niekto viac, dá sa (😊).

 

              

Objemový kompresor má ale pre mňa zvukovo-mechanické čaro. Príkladom je riešenie spoločnosti ESS Tuning, kde sa v Stage 2 výkon pohybuje okolo 250 kW a 430 Nm. Aj tu je zástavba pomerne jednoduchá (montuje sa na mieste sacieho potrubia). Zmenou pomeru na remenici kompresora a dodatočnou výmenou vačkového hriadeľa sa ale dajú výkonové parametre posunúť na 280 kW a 465 Nm.

 

 

 

 

 


GALÉRIA - 6 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ