Porsche: Koniec v LMP1

Po nedávnom oznámení Mercedesu o presune z DTM do formuly E prišla ďalšia zdrvujúca správa pre svetový motoristický šport. Porsche totiž nasledovalo sesterskú značku Audi a opustilo vrcholnú kategóriu LMP1 šampionátu WEC, do ktorého sa ráta aj slávna 24-hodinovka v Le Mans. Automobilka zo Stuttgartu sa do najvyššej kategórie vytrvalostných pretekov vrátila v roku 2014 s modelom 919. Po problematickej úvodnej sezóne si v rokoch 2015, 2016 a 2017 pripísala ďalšie triumfy v Le Mans, čím len potvrdilo status historicky najúspešnejšej značky na týchto pretekoch (19 celkových víťazstiev vrátane TWR). K tomu sa pridali dva tituly majstrov sveta. Svoju účasť vo WEC ukončilo Porsche o rok skôr, ako bolo pôvodne plánované. Súčasný program bol totiž nastavený až do konca roka 2018. LMP1 má pritom zmrazené pravidlá až do sezóny 2019, potom majú prísť nové hybridy s dobíjaním.

Šampionát WEC má v najvyššej kategórii LMP1 už len poslednú automobilku Toyota, ktorej sa takto naskytla neopakovateľná šanca konečne dobyť Le Mans. V budúcom roku ju totiž čaká opozícia zložená len zo súkromných tímov s novými a teda nepreverenými autami. Na druhej strane status svetového šampionátu si vyžaduje účasť aspoň dvoch automobiliek. Zotrvanie Toyoty po roku 2019 nie je isté, naopak takýto vývoj situácie môže naštartovať jej skorší odchod. Organizátor WEC a Le Mans ACO sa dlhodobo snaží prilákať späť Peugeot, no pre ten je LMP1 stále príliš drahé. Súčasný odhadovaný rozpočet je až do 200 miliónov eur, čím sa LMP1 vyrovná F1 (takéto peniaze stačia na stred poľa, top tímy míňajú viac) pri podstatne slabšej sledovanosti. Program v kategórii LM GTE by mal pokračovať a v budúcej sezóne sa už zrejme objavia aj súkromné 911 RSR.

Najviac vysmiaty z celej tejto situácie je šéf formuly E Alejandro Agag. Už teraz má totiž vo svojom seriály zainteresovaných veľa automobiliek a ich počet v najbližších sezónach porastie. Sem má totiž namierené aj Porsche od sezóny 2019/2020. Opäť tu narazí na Audi, ďalej na Mercedes, BMW, Jaguar, DS či Renault.


GALÉRIA - 2 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ