Porsche Cayenne: Tvrdé testy v extrémnom chlade aj teple

Nové vydanie úspešného modelu, ktorého predaje dosiahli od roku 2002 viac ako 760 000 kusov, prešlo komplexnou a náročnou sériou skúšok. Pred spustením výroby v Bratislave si Porsche v extrémnych podmienkach preverilo, ako spĺňa vysoké nároky značky na kvalitu. Hlavným cieľom testovacieho procesu je dosiahnuť rovnováhu medzi komponentmi, z ktorých niektoré boli vyvinuté špeciálne pre Cayenne. Pre tretiu generáciu Cayenne - označovanú v rámci Porsche ako E3 - tento proces začal v roku 2014 a pokračoval dodnes s prototypmi a predsériovými vozidlami. Okrem čoraz presnejších virtuálnych simulácií je testovanie v reálnych podmienkach stále vysoko prínosné a predstavuje záverečnú skúšku pre každý nový model.

Proces zahŕňa tvrdé testy odolnosti na jednotkách Hydropuls, hydraulických skúšobných zariadeniach, ktoré spôsobuje umelé vibrácie na podvozku i na karosérii. Rozsah testov pokrýva aj reálne testy v teréne a na testovacej trati Porsche, ktoré sa nachádzajú vo vývojovom centre vo Weissach, alebo testy odolnosti aj mimo testovacieho centra. Životnosť vozidla je simulovaná v podmienkach, ktoré sú tak náročné, že ich auto v službách majiteľa s najväčšou podobnosťou nezažije. V každodenných podmienkach v mestskej doprave, na pozemných komunikáciách a na diaľniciach vozidlá najazdia v priebehu niekoľkých mesiacov až 240 000 km.

Na simuláciu extrémnych stresov sa testujú prototypy nového Cayennu po celom svete, a to aj na tratiach tradične používaných Porsche na testovanie všetkých jeho modelov: V Nemecku sa používa Hockenheimring a obzvlášť náročný Nürburgring-Nordschleife. V Taliansku sú skúšobné vozidlá skúšané v nepretržitej prevádzke na 12,6 km vysokorýchlostnej trati v meste Nardò. Materiály, snímače a elektronika musia preukázať svoju kvalitu a trvanlivosť v rôznych klimatických podmienkach - až do plus 50 stupňov Celzia v piesočných dunách Dubaja a na prašných svahoch v Death Valley (USA), ako aj pri mínus 45°C na ľade a snehu na Aljaške. Tretia generácia Cayenne tiež musela vydržať kolóny v horúcich a vlhkých podmienkach čínskych miest a zvládnuť skúšobné trate vo Švédsku, Fínsku, Španielsku, Južnej Afrike, Japonsku a na Novom Zélande.

 


GALÉRIA - 11 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ