Porsche Cayenne: Moderné aj tradičné

Nový dizajn vizuálne rozširuje veľké SUV, ktorého rozmery sa zmenili len minimálne (rázvor 2 895 mm je rovnaký). Dynamický vzhľad podčiarkujú aj o palec väčšie kolesá (minimum je 19 palcov), po prvý raz aj s rôznymi rozmermi pneumatík vpredu a vzadu. Štandardom sú LED svetlá (za príplatok adaptívne alebo matrix s 84 diódami). Karoséria je mixom moderných materiálov, všetky vonkajšie panely sú hliníkové. Aj to prispelo k zníženiu hmotnosti o 65 kg, najviac však spravil nový lítiovo-železno-polymérový akumulátor – až 10 kg!

Na úvod budú k dispozícii dve šesťvalcové verzie. Základ je Cayenne s 250 kW a 450 Nm, poháňa ho trojlitrový preplňovaný šesťvalec. Cayenne S má nový motor od Audi 2.9 V6 biturbo s výkonom 324 kW a s krútiacim momentom 550 Nm. Z 0 na 100 km/h mu to môže trvať len 4,9 sekundy (s balíkom Sport Chrono). Za dynamikou stojí aj nová osemstupňová automatická prevodovka s kratšími prevodmi na nižších stupňoch.

S Cayenne sa môžete vybrať aj do terénu, má k dispozícii štyri režimy elektroniky. Porsche Traction Management rozdeľuje silu stále medzi všetky štyri kolesá. Tie pri zemi drží príplatkové vzduchové odpruženie s trojkomorovými jednotkami a tiež adaptívne tlmiče (štandardne v Cayenne S), na palube môžu byť tiež aktívne stabilizátory (48-voltová technológia) a aktívne natáčanie kolies zadnej nápravy. Všetko to spolu koordinuje Porsche 4D-Chassis-Control. Novinkou sú brzdy PSCB, teda oceľové kotúče s wolfrámkarbidovou vrstvou (biele strmene), priplatiť sa stále dajú aj čisté „karbón-keramiky“ PCCB.

Kokpit je inšpirovaný novou Panamerou, systém sa ovláda cez 12,3-palcový dotykový displej, ktorý skrýva aj online služby. Pätica „budíkov“ pred vodičom zostala zachovaná s otáčkomerom v strede, všetko je však už digitálne. Kabínu ozvučuje buď Bose alebo Burmester.

Porsche na megakcii v Stuttgarte zverejnilo aj ceny, v Nemecku bude novinka stáť od 74 828 €, resp. 91 964 € vo verzii S. Auto bolo odhalené za zvukov Sinfonie des Lebens od Jesseho Millinera v interpretácii Českého symfonického orchestra a dychovej sekcie orchestra Gewandhausu z Lipska. Šou doplnila originálna choreografia a svetelné efekty. V múzeu Porsche je tiež špeciálna výstava k modelu Cayenne, vidieť ju môžete do 25. februára 2018.


GALÉRIA - 6 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ