Peugeot Instinct Concept: Inštinkt dravca?

Projektmi autonómnych vozidiel sa zaoberajú mnohé automobilky. Zároveň je to ale myšlienka, ktorá rozdeľuje tábor automobilových fanúšikov a užívateľov na dva tábory. Prvý sa na autonómne autá teší. Čas, ktorý zatiaľ nutne musia „využívať“ na šoférovanie by mohli zužitkovať napríklad na prácu, spánok alebo čítanie knihy. Druhá skupina, žiaľ stále sa zmenšujúca, šoférovanie berie ako relax a za volantom svojho auta si vedia predstaviť len seba sústredeného na jazdu. Tak či onak, autonómne auto je aj ukážka technického a technologického potenciálu automobilky (chýba totiž ešte legislatívne doriešenie zodpovednosti).

            Peugeot Instinct Concept má vo svojich útrobách špičkovú techniku. Na pohon je vyhradený plug – in hybridné ústrojenstvo neznámej konfigurácie s výkonom 221 kW.Vodič má na výber až štyri jazdné režimy, po dva pre klasickú a dva pre autonómnu jazdu. Počas „ničnerobenia“ môže využiť internet na palube. Využíva „Internet of Things” platform a Samsung Artik Cloud synchronizujúci rozhranie v aute s mobilom užívateľa. Vďaka tomu sa vie auto „naučiť“ životný štýl svojho užívateľa.

            Spomedzi technických zaujímavostí spomenieme napríklad kamery v predných LED svetlometoch slúžiace na skenovanie cesty – systém komunikuje s asistenčnými systémami. Ale volant, ktorý sa v autonómnom režime „zloží“ do prístrojovej dosky. Aj pedále nezostanú na svojom mieste, pekne sa skryjú. Sedadlo sa dá sklopiť do horizontálnej polohy (ale len v autonómnom režime). Pozoruhodné je, že mnohé funkcie sa dajú nastaviť príkazmi cez „osobného asistenta“. Te zvládne dokonca objednať lístky do kina alebo vykonať on-line nákup.


GALÉRIA - 7 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ