Opel: Vrcholný turbodiesel má až 480 Nm

Opel Insignia druhej generácie sa bude dať so špičkovým naftovým motorom objednať ešte v tomto roku vo všetkých troch verziách – Grand Sport, Sports Tourer a Country Tourer. Naftový štvorvalec s objemom 2,0 litra dosahuje výkon 154 kW (210 k) pri 4 000 otáčkach a vďaka sekvenčnému dvojstupňovému prepĺňaniu dvoma turbodúchadlami poskytuje maximálny krútiaci moment 480 Nm už pri 1 500 otáčkach. Insignia BiTurbo akceleruje z 0 na 100 km/h za iba 7,9 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 233 km/h. Motor bude štandardne spojený s pohonom všetkých kolies a 8-stupňovou automatickou prevodovkou.

Nový agregát je prvým motorom Opel spĺňajúcim prísnejšiu emisnú normu Euro 6.2, ktorá bude povinná pre všetky nové vozidlá od jesene 2018. Podľa aktuálnej metodiky spotreby NEDC (New European Drive Cycle) má auto kombinovanú spotrebu 6,9 l/100 km. Opel uvádza aj hodnoty podľa pripravovanej novej celosvetovej metodiky Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure (WLTP), ktorá vstúpi do platnosti túto jeseň. Podľa nej je spotreba v intervale 7,5 – 8,0 l/100 km.

Konštruktéri použili odlievaný oceľový kľukový hriadeľ, dva vyvažovacie hriadele, vystužený zotrvačník a dvojdielnu olejovú vaňu aby znížili na minimum typické vibrácie naftového motora. Turbodúchadlá sú zapojené sekvenčne. Nasávaný vzduch najprv prechádza cez jedno turbodúchadlo, ktoré ho stlačí a potom vstupuje do druhého. To je vybavené variabilnou geometriou lopatiek pre vyšší krútiaci moment pri nízkych otáčkach a výkon pri vysokých otáčkach motora. Vzduch stlačený na vysoký tlak sa ochladzuje v kvapalinovom chladiči a potom vstupuje do valcov. Nafta sa vstrekuje priamo do spaľovacích priestorov cez 7-otvorové dýzy pod tlakom do 2000 barov, pričom počas jedného cyklu dokáže systém common rail uskutočniť až 10 vstreknutí pre optimalizáciu spaľovania zmesi. Plniaci tlak regulujú podľa otáčok a zaťaženia motora tri elektricky ovládané obtokové ventily a elektricky ovládané lopatky rozvádzacieho kolesa turbodúchadla.


GALÉRIA - 2 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ