Opel: Novým majiteľom je PSA Peugeot Citroën

Transakcia má celkovú hodnotu 2,2 miliardy eur, pričom samotné automobilové značky vrátane šiestich tovární, piatich závodov na výrobu komponentov, vývojového centra v Russelsheime a spolu približne 40 000 zamestnancov budú Francúzov stáť 1,3 miliardy. Finančnú divíziu prevezme PSA v spolupráci s bankou BNP Paribas. GM si nechá vývojové centrum v Turíne.

Koncerny tiež oznámili, že Opel bude ďalej využívať technológie GM až kým jeho modely úplne neprejdú na platformy PSA. Pre General Motors by naopak mali byť zabezpečené dodávky modelov Opel, ktoré sa mimo Európy predávajú ako Holden či Buick. PSA očakáva, že vďaka Oplu získa prístup k technológiám pre elektromobily a vylúčené nie sú tiež dodávky palivových článkov zo spoločného podniku GM a Hondy.

Z pohľadu trhu vznikne nové európske číslo 2 s trhovým podielom až 17 percent. Predpokladá sa, že týmto spojením dokážu automobilky ušetriť do roku 2026 až 1,7 miliardy ročne.

PSA a Opel začali spolupracovať už v roku 2012, prvým výsledkom je Opel Crossland X, ktorý má spoločný základ s druhou generáciou Citroënu C3 Picasso. Ďalším bude Opel Grandland X, teda Peugeot 3008. Tretím avizovaným projektom je malý úžitkový model, ktorý nahradí Opel Combo. Hovorilo sa tiež o tom, že PSA využije platformu nového Oplu Insignia pre svoje modely strednej triedy. O tomto projekte je však ticho, naopak špekuluje sa, že nasledujúca generácia Corsy bude stáť na súčasnom Citroëne C3.


GALÉRIA - 1 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ