Opel Insignia: ...a dobrodružstvo sa začína

Málokto vie, že Opel bola voľakedy honosná automobilka. Jej modely sa porovnávali s BMW či Mercedesmi. Mám taký dojem, že s príchodom aktuálnej generácie Insignie sa pokojne tento honor môže opäť vrátiť. Fakt je dosť dobrá, a s príchodom zvýšenej (a aj univerzálnejšej) verzie Country Tourer, ešte lepšia. Či skôr trošku iná, určená pre aktívneho klienta. A zvýšený podvozok (+ 25 mm) s pohonom všetkých kolies sa vždy zíde.

Novým motorom v ponuke je naftový štvorvalec s objemom 2,0 litra preplňovaný dvoma turbodúchadlami. Dáva slušných 154 kW a 480 Nm. Kombinuje sa výhradne s novou osemstupňovou automatickou prevodovkou.

Celkom pozoruhodný a v tejto triede netradičný je pohon všetkých kolies, či skôr riešenie zadného diferenciálu. Tradičný diferenciál nahradili elektronicky ovládané spojky, ktoré prerozdeľujú energiu motora nielen na koleso s lepšou trakciou, ale v zákrute na vonkajšie koleso (torque vectoring), čím sa potláča nedotáčavať a zvyšuje fans faktor 😊. Výborne mu sekunduje FlexRide, systém meniaci charakteristiku tlmičov, posilňovača riadenia, elektronického pedála akcelerátora a body preraďovania (pri automatickej prevodovke) automaticky alebo podľa zvoleného režimu Standard, Sport alebo Tour.

Country Tourer, to je aj praktická stránka veci. V kombinácii so systémom na odomykanie a štartovania bez kľúča Keyless Open sa elektricky ovládané dvere batožinového priestoru dajú otvárať pohybom nohy pod nárazníkom. Ďalším pohybom nohy sa dvere aj zatvoria. Na zväčšenie objemu batožinového priestoru sa dajú operadlá zadných sedadiel delené v pomere 40/20/40 sklopiť stlačením tlačidla priamo v batožinovom priestore. Tak sa dá dosiahnuť maximálny objem až 1 665 litrov. A sériové lišty strešného nosiča nielen podčiarkujú dobrodružný vzhľad ale so svojou nosnosťou až 100 kilogramov aj rozširujú spektrum nasadenia.

Opel, to sú aj progresívne adaptívne reflektory IntelliLux LED matrix. Majú celkovo 32 segmentov LED diód integrovaných do veľmi úzkych reflektorov (16 na každej strane) pre rozličné osvetľovacie funkcie, vrátane aktívnych zákrutových svetiel a integrovaných bodových diaľkových svetiel s dosahom do 400 metrov.

Opel Insignia Country Tourer s benzínovým motorom 1,5 Turbo (103 kW) začína na 27 190 €. Najlacnejší automat je k dispozícii s motorom 2,0 CDTI (125 kW) za 34 040 €.


GALÉRIA - 16 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ