Opel Grandland X: Jesenná záležitosť

Páči sa ti? Ešte ťa budem musieť zastaviť pri utekaní do predajne Opel. Na náš trh príde až po výstavnej premiére na jesennom frankfurtskom autosalóne. Ale už som si doňho na statickej prezentácii v Bratislave mohol sadnúť.

Vyzerá ozaj „grand“, vôbec sa nemusí za svoje pomenovanie hanbiť. Technicky od pása dole (či skôr už od kolien) pochádza od PSA (Peugeot 3008), ale to najdôležitejšie (hore) je originál nemecký Opel, minimálne z dizajnovej stránky jasne rozpoznateľný – aj vďaka možnosti dvojfarebného lakovania karosérie. K tomu navyše pribalil bohaté sériové vybavenie, ktoré zahŕňa asistenčný systém pre udržiavanie jazdného pruhu, rozoznávanie dopravných značiek , asistenčný systém pre rozjazd do svahu, rádio R4.0 s bluetoothom, klimatizáciu s peľovým a pachovým filtrom, komfortné sedadlá so všestrannými možnosťami nastavovania a sklopné operadlo zadného sedadla delené v pomere 40 : 60. Pôsobivý systém Opel OnStar je súčasťou štandardného vybavenia od vyššej verzie Edition.

Ale to je základ. Vo vyšších stupňoch (resp. ako opcia) sa nájdu také položky, ako varovanie pred kolíziou s funkciou núdzového brzdenia s rozoznávaním chodcov, monitorovanie únavy vodiča, parkovací automat a kamerový systém so záberom 360°, adaptívny tempomat (s úplným zastavením). Smartfóny sa dajú pohodlne nabíjať bezkontaktne pomocou indukčného bnabíjania. Pre fanúšikov hudby je k dispozícii ozvučovací systém Denon s ôsmimi reproduktormi a so subwooferom.

Pod prednou kapotou môže byť benzínový trojvalec s objemom 1,2 litra s priamym vstrekovaním paliva a s prepĺňaním turbodúchadlom (96 kW) alebo štvorvalcový turbodiesel s objmom 1,6 litra (88 kW). Našťastie, ponuka motorov sa bude po uvedení na trh patrične rozrastať. Isté však je, že medzi príplatkovými prvkami bude figurovať elektronický systém regulácie trakcie Grip Control s piatimi jazdnými režimami. Na pohon všetkých kolies zatiaľ treba zabudnúť.

Pri bližšom skúmaní som si uvedomil ešte jednu vec – príjemne sa mi sedelo za volantom, vzadu je dostatok miesta (akurát nie úplne rovná podlaha).


GALÉRIA - 8 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ