Obludárium #9: Volkswagen Golf A59 Rallye

Nemci, to sú takí európski Japonci. Odmyslime si úzke oči, balené potraviny a kreslené porno a z Namiko je zrazu Uwe. Preto práve vtedy, keď začínala vojna dvoch velikánov, Subaru Imprezy a Mitsubishi Evolution, ani Volkswagen neváhal prihodiť svojich pár mariek do boja, a malo sa zrodiť toto incestné hovado s malým dovetkom za slovom Golf: A59 Motorsport.

Vytvorené nebolo však odnožou Volkswagen Motorsport, kdeže. Za vývoj tohto auta zaplatil Volkswagen presne tej firme, ktorá vyvíjala monštrózne Audi V8 Quattro DTM; firme Schmidt Motorsport, to aby svet videl, že to vo Wolfsburgu s kokaínom myslia naozaj vážne. Nikdy však nezaplatili za auto samotné. Presne tak, tento automobil nemá oficiálneho vlastníka dodnes.

Pod kapotou predierovanou tak, že by sa za to nemusel hanbiť kdejaký punker sa skrývalo zbrusu nové dvojlitrové srdce od Schmidtu so spaľovacou komorou 86x86mm. Slávne Hachi-roku si práve cvrklo do treniek... Motor disponoval turbodúchadlom Garett T3 - presne tým istým, ktoré ste našli aj v Sierre Sapphire Cosworth. Avšak celá táto súprava v predprodukčnej sérii dala dohromady 275 konských síl a 367 newtonmetrov. Ale nie že by to niekoho zaujímalo...

Taký výkon na predných kolesách však v ranných deväťdesiatych predstavoval celkom slušný problém. Ten vyriešili konštruktéri pohonom Syncro, ktorý bol medzičlánkom medzi permanentným pohonom štyroch kolies a novšími systémami s Haldexom. A ani nehovorím o karosérii značne prekopanej od základu; masívne rozšírené blatníky a množstvo otvorov hovoria samé za seba. A máte pravdu, len dva z troch otvorov na prednej kapote boli pôvodné. Tretí je nahrubo vyrezaný technikmi v konečných štádiách vývoja.

Nakoniec však bol tento projekt zastavený nikým menším, ako samotným Ferdinandom Piechom. A to po vydatnom a príkladne nákladnom testovaní na Nordschleife. Auto už bolo skoro dokončené, odlaďovali sa malé detaily na kompletne nových nápravách. Nakoniec boli vyrobené len dva kusy a jeden bodykit, momentálne fluktuujúci medzi majiteľmi. A teraz plačte, ľudia, plačte...


GALÉRIA - 7 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ