Obludárium #5: Peugeot Peugette

 

Toto malinké autíčko je niečo, čo nutne potrebujem. Schopné, sebavedomé, nadčasové a veľmi premyslené. 

V roku 1976 sa v dizajnérskom štúdiu Pininfarina rozhodli, že navrhnú Peugeotu do výroby malý športový automobil, založený na základoch malého mestského automobilu Peugeot 104. V tých dňoch - rozumej niekde v strede sedemdesiatych rokov - mal Peugeot celkom nelichotivú pozíciu - dokončoval nákup automobilky Citroën a veľa lóvov mu na vývoj takýchto srandičiek nezostalo.

U Pininfarinu na to však mysleli, preto vyvinuli malý Peugette čo najúspornejšie. Všetka technika zostala rovnaká, zmenili sa len panely karosérie. To by sme však nemohli byť v sedemdesiatkach a vo Francúzsku či Taliansku, aby to bolo všetko. Panely sa dajú jednoducho vymieňať  - kapota je úplne identická ako kryt batožinového priestoru, rovnako tak bočné panely karosérie majú totálne na háku, na akú stranu ich umiestnite. Motor je ale umiestnený na rovnakom mieste ako v štandardnej 104-ke - vpredu naprieč, poháňajúci predné kolesá.

A preboha živého, vyzerá to fantasticky. Tak čisto. Tak asexuálne. Neuveriteľne zvláštne. A viem si predstaviť, že keď už len z mušej hmotnosti tohto autíčka by mi poskočilo srdce.

Čo na to však povedali u Peugeotov? Nemáme záujem. Škoda, že mi to nenapadlo skôr ako v PSA oznámili kúpu Opelu, možno by sa ich podarilo presvedčiť na športovú stoosmičku...


GALÉRIA - 9 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ