Obludárium #3: Peugeot 806 Kronos Racing

 

V roku 1995 dostala belgická divízia Peugeotu nezvyčajný nápad. Niekedy skoro nadránom po prebdenej noci si asi povedali, že z obrovskej a rodinnej 806-ky bude určite brilantný stroj na okruhy. Skôr, než stačili vytriezveť, posunuli tento nápad tímu Kronos Racing.

Tam pravdepodobne party pokračovala, pretože zanedlho uzrelo svetlo sveta MPV, postavené podľa požiadaviek kategórie Procar. Jeho misia bola jasná - vyhrať belgickú dvadsaťštyrihodinovku na okruhu Spa - Francorchamps. A vyzeralo brutálne. Hnaciu sústavu prevzali z faceliftovanej 405-ky Mi16 skupiny II, priamo pod kapotou sa ale nachádzala pohonná jednotka vyskladaná aj za pomoci rallyovej 306 Group A.

Ozvali sa síce hlasy, že vysoké ťažisko MPV-čka môže byť na trati nebezpečné, boli to však skôr len obavy a pokusy o zdiskreditovanie auta - kvalifikovalo sa však ako dvanáste celkovo, tretie najrýchlejšie vo svojej triede. A všetci stíchli.

Závod sa odštartoval, a spolu s ním síce nastala radosť, bola to ale radosť iná. Bol to smútok. Dnes už môžeme len špekulovať o skutočnom dôvode postupného rozkladu automobilu na trati, pravdou však je, že postupne zlyhalo olejové čerpadlo a brzdy, než sa po desiatich hodinách porúčal motor. A bolo po sláve.

A mne napadá jedna vec. Vedeli ste, že Francúzi môžu po obede piť v práci víno? Ako tak nad tým uvažujem…


GALÉRIA - 4 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ