Nevydalo: Ford Pinto

Prichádzajú sedemdesiate roky, USA sa rozpína ako kypriaci prášok v kindervajci a aj vďaka tomuto vojnovému úmyslu už nezostalo dosť lacného paliva pre rádového Američana. Ford potreboval potešiť svojich zákazníkov niečím menej náročným na uživenie, no stále dodávajúcim potrebnú dávku štýlu.

Zatvorili sa teda do svojich kancelárií, nechali tomu trošku času a vyšli s týmto. Nazvali to Ford Pinto a vyzeralo to celkom obstojne. Hneď spočiatku sa však začali vyskytovať prvé problémy. Niekoľko magazínov Ford zotrelo v okamihu, keď aj v roku 1971 v sériovej výbave zbadali bubnové brzdy na všetkých kolesách. Niektorí novinári zasa povedali, že aj bez nich je to na šoférovanie skrátka katastrofa.

Do niekoho ale potom zozadu narazilo auto a rozpútalo sa peklo. Doslova.

Zoberme to ale postupne. Byrokratický bordel v USA totiž toho času vyústil vo vývoj neveľmi spoľahlivého palivového systému s tendenciami k priesakom či únikom. To by nebolo nič nezvyčajné, problémy s palivovými systémami malo veľa výrobcov automobilov.

V prípade Fordu Pinto je tu však ešte jedna vec. U malých áut v USA bolo tiež zvykom, že sa palivová nádrž nachádzala až za zadnou nápravou. Lepšie vyváženie, menšie náklady. A tú bezpečnosť pri náraze zozadu ešte tak či tak nikto netestuje, však.

Chyba lávky. Zadná časť Fordu Pinto bola pevná asi ako novoročné predsavzatia Rada Procházku a aj viac-menej neškodný náraz znamenal ohnivé inferno, ktoré zachvátilo predovšetkým interiér Pinta a tak všeobecne asi všetko v rozpätí polovice galaxie.

Neveríte? Pozrite sa.

DAT ASS IS ON FIRE!

Ako sa zachoval Ford? Úplne nakok zle. Nechal si vypracovať analýzu, ktorá porovnávala náklady na zvolávaciu akciu a úpravu všetkých Fordov Pinto s nákladmi na odškodnenie prípadných obetí a ich rodín v budúcnosti. Dosť zlé, že? A teraz sa podržte, vyplynulo z nej, že lacnejšie je nechať ľudí spokojne horieť ďalej.

Pinto síce nakoniec zvolávačku dostalo, ale po tom, čo táto štúdia unikla na verejnosť, unikli radšej aj zákazníci k japonskej konkurencii. Nebolo však úplne k ničomu - aspoň poslúžil ako základ pre hromadu vtipov...


GALÉRIA - 10 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ