Navigácie v autách: Koľko zaplatíte za aktuálne mapy?

K prípravám na zahraničnú dovolenku treba pripočítať aj aktualizáciu máp v navigácii automobilu. So starými podkladmi by nemusela byť cesta ideálna. Nové podklady vedia ušetriť čas navigáciou po nových úsekoch, ktoré tie staré nepoznajú. Rovnako majú prínos v bohatšej a aktuálnej databáze bodov záujmu, ľahšie je tak aj hľadanie reštaurácie, čerpacej stanice či hotela. Pozrite sa, koľko za čerstvé mapy pýtajú jednotlivé značky a ako sa dáta aktualizujú.

Audi

Aktuálne navigačné mapy pre MMI navigáciu plus (s MMI touch) sú pre zákazníkov k dispozícii bezplatne na platforme myAudi www.audi.de/myAudi pod súbormi na stiahnutie a prostredníctvom SD karty ich môžete nainštalovať do systému vozidla. Okrem toho si môžete nechať nové navigačné mapy nainštalovať do systému u niektorého z partnerov Audi, v tomto prípade ale vzniknú dodatočné náklady za prácu servisu. Najnovšie modely so systémom Audi Connect si aktualizujú mapy priebežne online.

BMW

Všetky nové vozidla s navigáciou zakúpene od júla 2015 majú záruku aktuálnych máp na 3 roky (autorizovaný servis si však účtuje prácu od cca 11,00 € bez DPH). Vozidlá, ktoré nemajú predplatenú navigáciu potrebujú na aktualizáciu USB kľúč s mapami (42,84 € s DPH) a aktivačný kód (79,42 € s DPH na 1 rok, 104,82 € s DPH na 2 roky). Servis si za prácu vyúčtuje cca 20 eur, ceny sú na ukážke konkrétneho dealera v Bratislave, u iných sa ceny môžu odlišovať.

Citroën

V najnovších navigáciách vo vozidlách s dátumom predaja po 1.1.2016 vie aktualizovať mapy iba servis. Mapové podklady TomTom sú výrobcom poskytované bezplatne na 10 rokov, zákazník musí zaplatiť iba za servisné normohodiny strávené pri úkone. Prostredníctvom stránky www.mycitroen.sk sa dá preveriť, či je dostupná nová verzia máp pre staršie zariadenia. Ak existuje aktualizácia, stiahne si klient súbor a cez USB kľuč (min. kapacita 8 GB) si môže sám dáta preniesť do vozidla a aktualizovať dáta navigačného sýtemu.

Jaguar a Land Rover

Cena sa líši od typu a modelového roku vozidla. Približne od modelového roku 2012 využívajú všetky vozidlá JLR ako dátový nosič buď USB, vozidlá s multimediálnym systémom InControl Touch používajú SD kartu. Staršie typy, resp. modelové ročníky (cca do 2012) používajú aj DVD, prípadne Hard Disk. Pri USB nosiči (dnes najčastejšie používanom) je cena cca 158 € za mapu Európy, pri starších dátových nosičoch sa ceny pohybujú v rozsahu cca 174 – 284 €.

Kia

Všetky navigácie v aktuálne predávaných modeloch Kia majú aktualizácie mapových podkladov na 7 rokov zadarmo. Aktualizáciu je potrebné nechať vykonať v autorizovanom servise Kia, spolu s mapami sa vždy aktualizuje aj softvér zariadenia. Kia ponúka dva typy navigácii: pri navigáciách s SD kartou sa softvér aktualizuje cez SD slot a na zákazníkovej SD karte sa aktualizujú mapové podklady, pri navigáciách s USB slotom sa všetko aktualizuje a ukladá priamo na internú pamäť navigácie.

Ford

Aktualizáciu navigačných máp predáva Ford za 99 € s DPH. Dostupné sú 4 typy aktualizácií (zatiaľ nie pre SYNC 2 a SYNC 3) – 3x SD karta a 1x DVD, pričom výmena (SD karty alebo DVD) je podľa modelu a typu navigácie, niekedy ju vie vykonať sám zákazník, niekedy musí ísť do servisu.

Honda

Používatelia, ktorí vlastnia vozidlo Honda s navigáciou značky Garmin, získavajú bezplatné aktualizácie na dobu 5 rokov. Zvládnuť sa to dá aj doma. Budete potrebovať 16 GB USB kľúč, vysokorýchlostné pripojenie na internet a asi 4 hodiny času. Za lenivých môže samozrejme vykonať aktualizáciu aj servis, táto služba však môže byť spoplatnená individuálne, podľa konkrétneho servisu. Aktualizácia mapy do starších navi sa objednáva podľa typu navigácie na SD kartách alebo na DVD, objednávajú sa ako náhradný diel za 199 eur.

Hyundai

Ak ide o klienta, ktorý je pravidelným zákazníkom daného autorizovaného servisu, spravidla mu nie je účtovane nič a aktualizáciu má zadarmo. Ak ide o klienta, ktorý nie pravidelným zákazníkom autorizovaného servisu, účtuje sa mu suma za 0,2 normohodiny práce, nové mapy pre Hyundai teda peňaženku veľmi nezaťažia.

Mazda

Mapy v automobiloch Mazda sa aktualizujú pomocou SD karty na ktorú sa z internetu nahrajú nové mapové podklady cez aplikáciu Mazda Toolbox. To platí tak pre staršie systémy s navigáciou TomTom, tak aj pre nový infotainment MZD Connect. Ceny mapových podkladov sa líšia podľa rozsahu pokrytia krajín, na tri roky sú aktualizácie zadarmo. Jednorazová aktualizácia mapy Európy potom stojí 113,25 €, výhodnejšie je trojročné predplatné za 183,50 €.

Mercedes-Benz

Kedysi Mercedes-Benz používal dva systémy. Garmin, ktorý sa aktualizuje SD kartou, alebo starší ‎Becker, aktualizovaný priamo cez PC a USB kábel. Ceny sú podľa rozsahu aktualizácie a doby, na ktorú si aktualizáciu zákazník predplatí, pohybujú sa rádovo od 60 € do cca 200 €. Nové systémy sú online a nové mapy si sťahujú podľa dostupnosti. Tri roky sú digitálne mapy k dispozícii zadarmo, potom závisí cena od rozsahu služieb Mercedes me Connect, ktoré zákazník využíva a aktualizácie sú ich súčasťou.

Mitsubishi

Navigačný systém MMCS (Mitsubishi Multi Communication System) si aktualizuje mapové podklady cez SD kartu. Tú si môže zakúpiť zákazník sám a vykonať aktualizáciu sám, alebo nechať všetko na dealera, nové mapové podklady vyjdú na 181 eur. Za update digitálnych máp pre navigácie Pioneer (výrobcom schválené príslušenstvo) zaplatí klient 149,99 za celú Európu, pri menších častiach stojí aktualizácia menej.

Nissan

Nové vozidlá s navigačným systémom Nissan Connect majú nárok na službu Map Care, ktorá zahŕňa tri bezplatné ročné aktualizácie navigačného systému. Proces prebieha formou výmeny SD karty s mapovými podkladmi raz ročne prostredníctvom dílera. Pre staršie vozidla sú ceny rôzne, najčastejšie používané systémy sa aktualizujú kartami v cene 120 € s DPH.

Opel

V Opli získa zákazník za 185 € USB modul, s ktorého pomocou si mapy sám ľahko aktualizuje. Ak by si na to netrúfal, môže využiť služby dealera, kde to zvládnu za chvíľu.

Peugeot

Vo všeobecnosti pre vozidlá predané pred 31.12.2015 stoji aktualizácia navigácie od 149 € s DPH – cena závisí od systému použitého vo vozidle, Peugeot ich mal viacero. V nových modeloch je nový systém, s ktorým si poradí takisto iba servis, ktorému sa pri aktualizácii platí iba práca, samotné mapové dáta sú zadarmo. Tretia možnosť sa týka vozidiel so službou MapCare s 5-ročnou bezplatou aktualizáciou. Spraviť si ju vie zákazník aj doma pomocou USB a svojho účtu na www.mypeugeot.sk.

Renault

Za aktuálne mapové údaje pre Európu v staršom systéme Media Nav si Renault pýta 119,00 €, vykonať si ju vie zákazník aj doma pomocou USB kľúča. Pre modernejší R-Link 2 ponúka dve možnosti: 99 € za detailné mapy Európy (45 krajín), za východnú Európu (19 krajín) je suma 64,90 €.

Seat

Cena za aktualizovanie máp závisí od modelu a verzie navigácie, ale ide o cca 150 €. Za túto sumu dostane zákazník novú SD kartu s čerstvými mapami.

Subaru

Od modelového roku 2016 sú updaty máp pre zákazníkov Subaru bezplatné na tri roky. Zákazník môže navštíviť servis, ale zvládne to aj sám. Treba na to iba internet a SD kartu, na ktorú sa po registrácii v programe nahrajú nové dáta a navigácia v aute si ich následne načíta. Spoplatnenie starších vozidiel Subaru sa líši od modelu navigácie a ročníku, čo je v rozmedzí orientačne od 100 € do 150 € v prípade ročnej aktualizácie a v prípade trojročnej 200 € až 300 €. Cenové rozdiely sú zapríčinené nosičom aktualizácie (DVD/dátová karta), ceny za aktualizácie určuje výrobca navigácie a môžu sa meniť.

Suzuki

Aktualizácia kartografických podkladov pre vozidlá Suzuki sa robí výmenou SD karty, cena nosiča aktuálnych máp pre rok 2017 je 249,50 € s DPH.

Toyota

Na aktualizáciu digitálnych máp v Toyotách slúži licenčný kľúč, potrebný na stiahnutie máp zo zákazníckeho portálu. Počas trojročnej záruky auta ho má zákazník bezplatne, potom stojí 168 € na rok a 266 € na tri roky. S kľúčom m zaručený prístup k najnovším podkladom, ktoré si do vozidla prenesie cez USB. Za cca 50 minút to zvládne používateľ aj doma, ale radi mu s tým pomôžu aj v servise.

Volkswagen

Navigácie Discover Media a Discover Pro používané v aktuálnych modeloch VW majú aktualizácie máp zadarmo. Odkaz na ich získanie je dostupný cez oficiálne stránky bez akejkoľvek registrácie, update s SD kartou vie podľa návodu ľahko vykonať aj majiteľ auta doma, bez návštevy servisu. So systémom Discover Pro je možné aktualizovať mapy aj online priamo z auta.

Volvo

Nové mapy sú pre majiteľov automobilov Volvo k dispozícii bezplatne, dostupné sú na oficiálnom webe. Prostredníctvom aplikácie sa nahrajú na USB, z ktorého si ich potom načíta systém v automobile.


GALÉRIA - 10 obrázkov

1 KOMENTÁR

  1. Lubo| 09.11.2018 19:15

    Ak niekto hľadáte navigáciu, s veľkým kvalitným displejom, jednoduchým ovládaním, rýchlym vyhľadávaním a supr cenou .... Tak odporúčam https://www.covybrat.sk/ako-vybrat-navigaciu/

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ