Mercedes-Benz: Navigácia tromi slovami

Spoločnosť what3words, ktorá bola založená v roku 2013, prideľuje každému miestu na zemi tri slová, vďaka čomu je jeho identifikácia jednoduchá a jednoznačná – aj tam, kde nie sú adresy, napríklad v parkoch, v lese alebo v horách. Značka Mercedes-Benz bude ako prvý výrobca automobilov používať tento nový systém súradníc. Spoločnosť what3words, štvorce s formátom tri krát tri metre a každému z týchto štvorcov pridelila tri slová.

Každé miesto je tak jednoznačne určené a ľahko zapamätateľné. Algoritmus používa svoju slovnú zásobu s 25 000 slovami tak, že kombinácie slov, ktoré si možno zameniť, sa nachádzajú ďaleko od seba a ľudia aj stroje si ľahko všimnú chybu pri ich zadávaní. Systém je momentálne k dispozícii v 14 jazykoch.

Tento jednoduchý nápad si získal pozornosť spoločnosti Daimler a výkonného riaditeľa Dietera Zetscheho, v priebehu najbližšieho polroka značka Mercedes-Benz ako prvý výrobca vozidiel predstaví systém adries ako sériové riešenie pre navigáciu v automobile.

Výhody sú jasné: adresy s troma slovami sú spoľahlivejšie ako adresy s ulicou a poštové smerovacie čísla, čo umožňuje vodičov navigovať presne na konkrétny vchod do budovy alebo na parkovisko. Tiež pokrývajú celý svet a môžu sa používať k navádzaniu na parkovisko či pláž, ktoré nemajú vôbec pevné adresy. Zabráni sa tak aj zmätku s názvami ulíc, v takom Londýne je totiž 14 rôznych Church Street. Systém spoločnosti what3words si môžete sami vyskúšať na tejto mape.

Kto sa nechá navigovať na miesto ///meister.fahrende.fackel, príde k prvej čerpacej stanici na svete, mestskej lekárni Wiesloch, ktorú pripomína pamätná tabuľa pri príležitosti priekopníckej jazdy Berthy Benz. A kto si chce vyzdvihnúť svoju novú Triedu E priamo v závode Sindelfingen, by mal zadať ako cieľ ///ausfahrt.eulen.ewig. Alebo kto chce prísť do spoločnosti Mercedes-Benz Slovakia ///zuneigung.zündet.wehren.


GALÉRIA - 7 obrázkov

1 KOMENTÁR

  1. Janos Csomos| 09.10.2017 19:00

    Najprv som si myslel, ze to je aprilovy zart

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ