Mercedes-Benz A: Nová štvrtá alebo druhá?

Veď sa stačí pozrieť na dizajn. S nadsázkou by sa dalo povedať, že vyzerá ako po výraznejšom facelifte. Kdežto interiér, to už je správne voňavá šálka kávy. Prístrojová doska preberá prvky z abecedne vyššie postavených súrodencov, hlavne dva veľké displeje dodávané v troch vyhotoveniach - s dvoma 7-palcovými (17,78 cm), s jedným 7-palcovým a jedným 10,25-palcovým (26 cm) a s dvoma 10,25-palcovými. Navyše, k dispozície je náladové podsvietenie so 64 farbami.

Inteligentné MBUX

Ako prvý model automobilky získala nová Trieda A úplne nový multimediálny systém MBUX – Mercedes-Benz User Experience, ktorý zároveň spúšťa novú éru v oblasti služieb konektivity Mercedes me. Tento systém je jedinečný svojou schopnosťou učiť sa vďaka umelej inteligencii. MBUX je možné prispôsobiť vlastným potrebám a upraviť podľa používateľa. K ďalším prednostiam patria (v závislosti od výbavy)s širokouhlý kokpit s vysokým rozlíšením s dotykovým ovládaním, zobrazenie navigácie s technológiou rozšírenej reality, ako aj inteligentné ovládanie hlasom so schopnosťou rozpoznávania jazyka, ktoré sa aktivuje heslom „Hey, Mercedes“. Zároveň je k dispozícii aj Head-up displej.

Prostredníctvom MBUX prichádzajú na trh nové a zlepšené služby Mercedes me connect. K týmto službám patria aj funkcie navigácie založené na komunikácii Car-to-X (informácie od vozidla pre iné vozidlo o udalostiach zaznamenaných prostredníctvom snímačov, napríklad o núdzovom brzdení, zásahu ESP®, alebo prostredníctvom systémových hlásení zadaných manuálne vodičom, napr. informácie o nehode), lokalizácia vozidla, ktorá uľahčuje vyhľadávanie zaparkovaného vozidla, ako aj správa o náraze do zaparkovaného vozidla alebo o odtiahnutí zaparkovaného vozidla.

Súbor aplikácii Mercedes me možno jednoducho umiestniť na obrazovke ako ikony a podobne ako všetky ostatné hlavné aplikácie ich možno ľubovoľne usporiadať na domovskej obrazovke. V rozhraní MBUX sa zobrazujú aj položky založené na údajoch z internetu, napríklad aktuálne ceny paliva na čerpacích staniciach alebo dostupnosť parkovacích miest v parkovacích domoch. Online aktualizácia je jednoduchým spôsobom ako sprístupniť nový obsah v MBUX.

Podobne, ale predsa viac

               Batožinový priestor má objem 370 litrov – o 29 litrov viac ako u jeho predchodcu. Otvor na nakladanie je vďaka dvojdielnym zadným svietidlám o 20 cm širší, podlaha je o 11,5 cm dlhšia. Zadné operadlá možno v kombinácii s balíkom ložného priestoru nastaviť do vzpriamenejšej polohy. Výrazne sa zväčšil odkladací priestor v stredovej konzole pred radiacou pákou. V kombinácii s líniami výbavy je novinkou aj držiak na poháre na stredovom tuneli, dózy a fľaše s objemom do 0,5 litra.

Inteligentné jazdenie

Nová Trieda A má k dispozícii najnovšie asistenčné jazdné systémy s podporou vodiča z Triedy S. Trieda A dokáže v určitých situáciách prvýkrát jazdiť čiastočne autonómne. Okrem toho pre funkcie asistenčných systémov využíva kartografické a navigačné dáta. Aktívny asistent udržiavania odstupu DISTRONIC ako súčasť balíka asistenčných jazdných systémov dokáže na báze trasy podporiť vodiča v mnohých situáciách a predvídavo prispôsobiť rýchlosť jazdy napr. pred zákrutami, križovatkami alebo kruhovými objazdmi.

               Na želanie sú dostupné svetlomety MULTIBEAM LED. Umožňujú rýchle a presné prispôsobenie osvetlenia aktuálnej dopravnej situácii. V každom svetlomete sa nachádza 18 samostatne ovládaných svetelných diód. Farba svetla diód je podobná dennému svetlu. Ďalšou možnosťou sú svetlomety s LED, sériovo s halogénovými svetlometmi s integrovaným denným osvetlením.

Zatiaľ skromnejší výber

Na začiatok Ačko štartuje s tromi motormi – A 200 (120 kW, 250 Nm) s dvojspojkovou prevodovkou 7G-DCT alebo 6-stupňovou manuálnou, A 250 (165 kW, 350 Nm) s dvojspojkovou prevodovkou 7G-DCT a A 180 d (85 kW, 260 Nm) s dvojspojkovou prevodovkou 7G-DCT, A 200 je preplňovaná jednaštvorka, A 250 preplňovaný dvojliter a A 180 d preplňovaná jednapäťka. Ďalšie motory budú nasledovať. Zaujímavé je, že sériovo sa dodáva nádrž s objemom 43 litrov, na želanie nádrž s objemom 51 litrov. Podobne na želanie sa dodáva s pohonom všetkých kolies 4MATIC.

 

 


GALÉRIA - 22 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ