Megašialenosti: Ariel Nomad

Anglicko je automobilová veľmoc. Minimálne ako producent minimálnych a šialených „áut“. Veď aj Cosworth, Lotus či Caterham  sú „Angláni“. Podobne ako Ariel, ktorého preslávil nielen rozplácane-rozrozfúkaný ksicht Jeremyho Clarksona sediaceho v Atom-e. Svist kompresora za jeho hlavou dokázal dvihnúť nielen chlpy, podobne ako ďalšie varianty malej „smršte“.

               Ja si však z „výkladu“ vyberám inú, aj keď konštrukčne podobnú, „hovadinu“ – Nomad.

Zakladá si na rovnakom princípe ako Atom, skrátka byť ľahký, rýchly a zábavný. V priestorom trubkovom ráme sú (v podstate) len dve sedadlá, volant, pedále, nejaká páka(y) a motor, čo viac treba?

Všetko dohromady 670 kg. Beštiu z „pár“ kíl urobí hlavne K24, čiže motor Honda s objemom 2,4 litra. Ariel ho naladil na 173 kW pri otáčkach 7 200 min-1 a 300 Nm pri 4 300 min-1.

A všetko toto krásne ide cez šesťstupňovú manuálnu prevodovku na kolesá zadnej nápravy. Zábava sa môže začať. V základnej výbave nechýba aj hydraulická ručná brzda. Ak to niekoho zaujíma, stovku urobí za 3,4 sekundy. Hahahaha, superšporty si cvrkli do textilu. Namad totiž môže spokojne jazdiť aj po normálnych cestách.

               Ale to je len potrebný základ. Treba vytiahnuť „šrajtoflu“ a trošku si ho ešte upraviť. Ako „opcia“ sa dá priložiť kompresor, poriadna spojku, kratší stály prevod, prídavný chladič oleja, rôzne a rôzne výkonné brzdy, podvozok a pneumatiky podľa špecifikácie (do blata alebo napr. piesku) ... a aj nejaká optická „kozmetika“.

               Za mňa má jednoznačne palec hore. Už to chce len kombinézu, helmu a odvahu (😊) .


  • ariel,nomad,

GALÉRIA - 10 obrázkov

0 KOMENTÁROV

Napísať komentár môže len registrovaný užívateľ